2024.06.14. 14:45
Dankó Pistára emlékezett a Dankó-kórus – Galéria
Zuhogó esőben is koszorúzott és emlékezett névadójára születésének 166. évfordulóján a szegedi Dankó Pista Nótakórus. Az alkalomra szánt dalokat azonban már nem a szobornál, hanem a közeli D2 egyik alagsori termében énekelték el Varga Sándorné Ida mama köszöntője után.
Az emlékének szánt nótacsokrot már a D2 alagsori termében énekelték el. Fotó: Imre Péter
Csütörtök délután zuhogott az eső. Imre bácsival, a szegedi Dankó Pista Nótakórus egyik tagjával áztunk a névadó dalköltő Stefánián lévő híres, Margó Ede alkotta szobránál. Vártuk a többieket, kételkedtünk abban, hogy mindenki eljön és a pocsék időjárásban is megtartják a megemlékezést és megkoszorúzzák az őt ábrázoló művet. Az eső zuhogott, a tagok lassan csordogáltak, de végül megérkeztek.
Koszorúzás
A nótakórus koszorúját Beke Mátyás elnök helyezte el a talapzaton, hogy ne ázzon el teljesen az őket hegedűn kísérő, a dalokat betanító Makra András ének- és zenetanár tartott fölé ernyőt, és közben megjegyezte: hozott nagyobb esernyőt is, ami alatt a hegedűvel is elférne. Az ének az esőben elmaradt, az erre az alkalomra szánt nótákat már a közeli D2 egyik alagsori termében énekelték el.
Dankó Pistára emlékezett a Dankó-kórus – Galéria: Imre Péter
Évforduló
Az emlékezés, a koszorúzás apropóját a szegedi-szatymazi kötődésű Dankó Pista születésének 166. évfordulója adta, aki 1858. június 14-én, egyes források szerint július 13-án látta meg a napvilágot. Nyugodtan kijelenthetjük: mindannyiunk örömére és bánatára, hiszen szívhez szóló nótáival minden érzést nagyszerűen, költőien fejezett ki.
Dankó Pista a híres magyar nóta egyik gyökerét jelenti, életműve szinte példa nélküli. Szerintem dalolva jött a világra, nagyon nagy tehetség volt, muzikalitását már gyerekprímásként is megmutatta. Dalaival bizonyította, a magyar nóta olyan, mint az élet, minden benne van: szerelem, bánat, gyász, csalás és megcsalás, sok-sok öröm és könny
– mondta emlékező köszöntőjében Varga Sándorné Ida mama, a Dankó Pista Nótakórus egyik szíve-lelke, motorja, megjegyezve, hogy névadójuk halála után vált igazán elismertté. Megemlítette, hogy olyan nagyságok kísérték és segítették pályafutásán, mint Móra Ferenc, Pósa Lajos, Gárdonyi Géza és Tömörkény István, például dalszövegeket írtak neki.
Nekünk kései utódainak, követőinek, kórustagoknak az a dolgunk, hogy tovább adjuk, amit örökül hagyott ránk, a szépségesen gyönyörű magyar nótát
– zárta mondandóját Ida mama. Ezután előadták azokat a dalokat, amelyeket erre az alkalomra szántak, de azzal még nem hagyták abba, elénekelték azt a két nótacsokrot is, amivel a szombati bordányi dalostalálkozóra készültek.
Szegeden pihen
A nagyszerű hegedűs és zeneszerző, Dankó István, vagy ahogy ismerjük és eddig is emlegettük, Dankó Pista, fiatalon, 44 évesen hunyt el Budapesten, de teste, hamvai a szegedi Belvárosi temetőben nyugszanak. Aki emlékezni szeretne rá, felkeresheti a sírját. De otthon, baráti társaságban egy nótájával is megidézhetjük, már csak azért is, mert igazából nem halt meg, muzsikája itt él velünk.