40 fokban se nélkülözzük a konyhát

2024.07.19. 08:30

Nyári főzés – Egy optimista gasztroguru tanácsai hőség idejére

Motivációs tanácsként is működnek Csáki Zsolt vásárhelyi gasztro-szervező "Hogyan és mit érdemes főzni hőségben?" kérdésre adott válaszai. Néhány hatékony trükkel enyhíthetjük a nyári főzés kellemetlenségeit, ugyanakkor szerinte inkább fejben dől el a válasz.

Tábori Szilvia

Fotó: Habik Csaba/MW

Fotó: Illusztráció

A mostani forróságban leginkább előre gondolkodva érdemes főzni az örök optimista Csáki Zsolt, az ismert hódmezővásárhelyi gasztro-szervező szerint. Ahelyett, hogy elkerülnénk a konyhát, tervezzük meg előre a feladatokat. Célszerű például az összes alapanyagot előkészíteni, hogy csak az első fakanál csapásnál kelljen bekapcsolni a tűzhelyet. De jönnek tovább az apró, ám hasznos tanácsok.

nyári főzés
Nyári főzésnél is az egyensúly a legfontosabb csakúgy, mint az élet egyéb területein. Fotó: Kállai Márton/MW 

Segít a megpakolt rakottas

Ha ügyesek és átgondoltak vagyunk, a teljes főzési idő töredékét kell például a konyhában töltenünk, mégis ízletes ételt tudunk készíteni. Erre megoldás lehet az alapanyagok már említett előkészítésén túl az is, ha egyszerre összekészíthető rakott zöldséggel, tésztafélével próbálkozunk. Ott a sütési időre nyugodtan hagyjuk ott a konyhát és keressük meg a lakás egy hűvösebb pontját. Ahogy azzal is gyorsíthatjuk a folyamatokat, ha forralóban külön felmelegítjük a szükséges vizet.

Fermentálj zöldséget!

A fermentált, vagy erjesztett, megfelelő sótartalmú savanyúság a séf szerint a nyár egyik legnagyobb ajándéka. Ne szorítkozzunk kizárólag az uborkára, bátran, kreatívan használjunk más zöldségeket, cukkinit, tököt. A fermentált zöldségek különösen egészségesek, a nyers zöldségek jótékony pre- és probiotikumokat is tartalmaznak. Csáki Zsolt azt tanácsolja, a sós-savanykás ízű levet szintén bátran fogyasszuk, jótékony hatása mellett kiválóan hűsít és ízletes. A séf egyik kedvence a kovászos uborka, amit kenyér helyett szívesebben erjeszt inkább nyers krumplival, mert szerinte úgy kellemesebb, gyorsabb és tisztább egyszerre a végeredmény. Amellett egy kis almát tesz még az üvegbe a lágyabb ízekért. Két nap alatt egy 5 literes üvegben elkészül a friss házi savanyúság.

Ellensúlyozzuk a nyomást

Csáki Zsolt szerint érdemes figyelni igényeinkre, testünk jelzéseire, hogy mit ennénk szívesen. Azok, akik ilyen melegben a könnyebb meleg ételeket sem kívánják, azok válasszanak egy kiadós hideg gyümölcslevest, turmixot, vagy lépjenek a népszerű és otthon is egyszerűen elkészíthető smoothie-k felé.

A vásárhelyi séf szerint ahogy az élet más területein, úgy a főzésben, táplálkozásban is meg kell találni azokat a személyes megoldásokat, amelyekkel ellensúlyozzuk a testünkre nehezedő nyomást. Mint például ilyen tartós hőségben. Főleg, hogy együtt kell tudnunk élni a külső környezeti tényezőkkel is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!