Helyi kultúra

2024.06.03. 07:00

Emberi csontokat találtak szentesi katonai gyakorlótéren

Régészek "faggatják" majd a következő hetekben azokat a feltételezhető sírhelyeket, amelyeket a Szentes-hékédi gyakorlótéren találtak lövészárkok tisztításakor. Eddig ismeretlen lelőhelyre bukkantak.

Tábori Szilvia

Akár népvándorlás- vagy honfoglalás kori temető is lehet a Szentes-hékédi katonai gyakorlótér alatt. Fotó: Koszta József Múzeum 

– Lövészárkok tisztításakor a markoló több emberi, ráadásul különösen ép csontot, köztük koponyát is a felszínre hozott a szentes-hékédi gyakorlótéren. Feltételezhetően legalább három ember maradványait találhatták meg. A dolog különlegessége, hogy eddig ismeretlen lelőhelyre bukkantak a katonák – nyilatkozta lapunknak Hergott Kristóf régész-muzeológus, a szentesi Koszta József Múzeum munkatársa, éppen a terepet szemlélve.

Az érintett lövészárkok markánsan kiemelkedő dombháton találhatók, azt bolygatták meg. Egy keresztülvágott, a metszete alapján egykori sírhely Hergott Kristóf szerint a következő hetekben sok mindent elárul majd a leletanyag eredetéről. 

– A sírhelyek tájolása nyugat-keleti irányú. A magaslati elhelyezkedés pedig arra utalhat, hogy vélhetően népvándorlás, honfoglalás kori temetőről van szó. Abban az időszakban jellemzően árterülettől némileg távolabb, magasabban fekvő partszakaszokon alakítottak ki temetőket – mondta. A régészek a következő harminc napban bontó munkával feltárják az érintett területet. Hergott Kristóf szerint tehát a java csak ezután kezdődik.

Az 1897-ben alapított szentesi Koszta-múzeum őrzi egyébként a népvándorlás és a honfoglalás korából származó városi régészeti leleteket. Az európai hírű anyag időszaki és állandó kiállításokon tekinthető meg. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!