Amerikai elnökválasztás

2024.11.11. 06:50

Trump győzelméről beszélt a szegedi Militár Iván El Pasóból

Az amerikai elnökválasztás végeredményének mértéke meglepte a világot. Donald Trump elsöprő győzelme után arra voltunk kíváncsiak, hogy az El Pasóban élő szegedi Militár Iván miket tapasztalt az elmúlt napokban. Véleménye szerint sosem volt még ennyire érezhető az információs buborékok hatása, miközben a tengerentúliak reményekkel telve várják az új adminisztrációt.

Becsei Dávid

Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke.

Fotó: Shutterstock

Kétszázhetven elektori szavazatra van szükség ahhoz, hogy az amerikai elnökválasztás győztese legyen az adott jelölt. A republikánus Donald Trump ennél jelentősen többet, 290-et gyűjtött össze, míg a demokrata Kamala Harris 226-ot. Mindezek azt jelentik, hogy az Egyesült Államok 47. elnökének valószínűleg szenátusi többsége lesz, ami megkönnyítheti a törvényhozást.

Donald Trump, amerikai elnökválasztás eredménye, Délmagyar, Militár Iván, információs buborékok hatása, gazdasági fejlődést vár Trump újraválasztásától
Donald Trump és Elon Musk. Fotó: Jim WATSON / AFP

Egy intenzív kampányt zárt le a keddi amerikai elnökválasztás eredménye. Trump nagyobb különbséggel nyert, mint azt gondolhatta volna bárki. A végeredmény két nagyon fontos tanulságra világított rá

 – kezdte beszámolóját a Délmagyarország érdeklődésére a szegedi születésű Militár Iván, aki az El Paso Locomotive FC utánpótlás szakmai igazgatójaként dolgozik.

Az információs buborékok komolyan vételére és a szavazók mentalitására hívta fel a figyelmet.

A közösségi média torzíthatta a várakozásokat

– A választási eredmények minden várakozást felülmúltak, különösen azok számára, akik „demokrata buborékban” éltek, és biztosra vették Kamala Harris győzelmét. Az információs buborékok hatása jól látható: a közösségi oldalak algoritmusai gyakran megerősítik a felhasználók meggyőződéseit, így nehéz reálisan felmérni a valós helyzetet. Ezt erősítette meg nekem egy kedves itteni ismerősöm is, akit letaglózott Trump sikere, elképzelhetetlennek tartotta azt. A második tanulság, hogy Amerika bizonytalan a jövő irányát illetően, de határozottan elutasít bizonyos politikákat. Sokan Trumpra nem a személye miatt szavaztak, hanem gazdasági remények miatt, különösen a latinó közösség, amely számára az anyagi jólét a legfontosabb, ők nem foglalkoznak ideológiákkal fejtette ki tapasztalatait.

Azt nem tudni, hogy Joe Biden jelenlegi elnök mivel foglalkozik mostanság, mivel amióta kiszállt a jelölti versenyből, jóformán a híradásokból is eltűnt Iván szerint. Az országot egy fáradt sportolóhoz hasonlította, amely a kampány feszültségét követően a csendes regenerálódás időszakába lépett. Trumpot ismerve viszont nem számít a régi-új elnöktől teljes nyugalomra. Az átadás-átvétel ugyanakkor sosem szokott eseménydús lenni az USA-ban.

Gazdasági remények jellemzik az új ciklus kezdetét

Az amerikaiakhoz hasonlóan Iván is gazdasági fejlődést vár Trump újraválasztásától.

– Nem lehet tudni, hogy mit akar pontosan az új elnök, de a gazdaság felélénkítése biztosan sarokpontja lesz a programjának. Trump egy vérbeli üzletember, ha ő nem tudna az ország gazdaságán lendíteni, komolyan meglepne, pláne, hogy szenátusi többsége lesz. Magyarország számára az lesz fontos, hogy miként gondolkodik az orosz–ukrán háborúról. Nagyon várom, hogy minél hamarabb eljussanak a felek a béketárgyalások fázisáig, de ugyanez igaz a Gázai-övezetre isjegyezte meg elvárásait.

Donald Trump új kormányának egy fontos gazdasági szakembere lehet majd Elon Musk. Az 53 éves Musk többek mellett a Tesla (elektromos autók gyártása), a SpaceX (űrkutatás) és az x.com (korábbi nevén: Twitter) tulajdonosa.

Komoly vagy csak médiahekk?

– Először meglepődtem ezen, és őszintén szólva csak egy médiahekként tekintettem Musk bevonására Trump részéről. Bátor lépés ez Musktól, kíváncsian várom, hogy ez az új megközelítés mennyire hoz majd pozitív eredményeket, mert ő azért hajlamos radikális döntések meghozatalára, ami a cégvezetést illeti. Aktív X-felhasználóként az én ízlésemen túlmutatott az ő jelenléte, nem kerestem az ő tartalmait, mégis rendre elém tárta az algoritmus. Alapvetően viszont tetszik az a szólásszabadság, amit az ő tulajdonlása alatt tapasztalok, sajnos a Facebookon van több rossz tapasztalatom is magyarázta.

Trump, mint szitokszó?

Végezetül pedig rávilágított egy érdekességre, miszerint az amerikaiaktól talán picit szokatlan módon sokan nem merik bevallani, hogy Trumpra szavaztak, mert már-már szitokszónak számít, ha valaki a republikánus elnökjelöltre voksolt.

Az egyetemi barátaimmal van egy közös csetszobánk. Ott figyeltem meg, hogy nem vallják be, hogy kire szavaztak, pedig biztosan van köztük Trump-szimpatizáns, mivel sokan támogatták a számok alapján. Az amerikai szavazók egyre inkább társadalmi osztály és életkor, valamint jövedelmi szint alapján voksolnak, nem pedig etnikai hovatartozás szerint

 – világított rá a részletekre a szegedi születésű Militár Iván.

Donald Trump visszatér a Fehér Házba

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában