A szakellenőr tanácsai

2 órája

A mérgezést kockáztatják a hazardírozó gombaszedők

Tízszeresére nőtt a gombamérgezéses esetek száma idén ősszel. Nejlonzacskóba gyűjtött, bevizsgálatlanul elfogyasztott, netán az ehető fajok mérgező, úgynevezett tévesztő párjaival összekevert gombák veszélyeiről kérdeztük Pogány Judit gombaszakellenőrt.

Tábori Szilvia

A gombamérgezéses esetek száma tízszeresére emelkedett az átlagoshoz képest az elmúlt egy-másfél hónapban. Már az általunk megkérdezett szakellenőrnél is jártak bevizsgáláson olyanok, akik korábban már túlestek egy hányásos-hasmenéses tünetekkel járó toxikózison, miután megették a maguk szedte vadon termő gombákat. Pogány Judit szerint a covid óta különösen népszerű a gombászás, sokan rekreációs céllal járják a természetet az őszi szezonban. Fontos lenne, hogy alapszinten tudjuk, mit szabad és mit nem összegyűjteni, de legalább a gyilkos galócát ismerjük fel. Főként, hogy idén nagy tömegben van jelen a halálos gombafaj az egész országban: egyetlen termőtest négy felnőtt embert képes megölni.  

gombamérgezés, csiperke, halálos gombafaj
 A gombamérgezést kockáztatja az, aki megfelelő ismeret nélkül gyűjti a vadon termő fajokat. Fotó: Karnok Csaba

A gombamérgezés veszélyei

A legveszélyesebb fajok – mint például a gyilkos galóca, fehér galóca, fenyves sisakgomba – méreganyaga sejtszinten hat, hosszú lappangási idővel, ezért alattomos. Az első tünetek a fogyasztást követően 6-24 órával jelentkeznek hányással, hasmenéssel. Utána látszólag átmeneti javulás jön, de a méreganyag már felszívódott a májat károsítva. Ha nincs időben ellátás, a mérgezés halálos. 

Más típusú méreganyagok az idegrendszerre hatnak – mint például a mezei tölcsérgomba, bizonyos susulykafajok esetében –,  ezeket a gombákat elfogyasztva paraszimpatikus idegrendszeri tünetek jelentkeznek, mint izzadás, remegés, beszűkülő pupilla, vérnyomáscsökkenés. Vannak még gyomor-bélrendszeri tünetekkel, hányással és hasmenéssel járó fajok. Az utóbbi tünetek gyorsan jelentkeznek, és a mérgezést egy egészséges ember kiheverheti egészségkárosodás nélkül, de tartós gombaundor alakulhat ki az esetet követően. Pogány Judit elmondta: vittek már hozzá bevizsgálásra mérgező gombákat, gyilkos galócát idén még nem.  

gombamérgezés, csiperke, halálos gombafaj
 A gombamérgezéshez hasonló tüneteket okozhat, ha nejlonba szedett és abban gyorsan megromló gombából készült ételt fogyasztunk.  Fotó: Karnok Csaba

Bőséges termés, ritka fajokkal

Az elhúzódó nyári kánikula és aszály utáni nagyobb mennyiségű szeptemberi esővel magyarázható az idei bőséges gombatermés Pogány Judit szerint is. Nagy számban bukkantak a felszínre a termőtestek, néhol ritkább fajok is. Ráadásul az ehető gombák úgynevezett tévesztő párjai még a rutinosabb gyűjtőket is könnyen rászedhetik. Az ártalmatlan és jóízű mezei szegfűgombával párhuzamosan termett például a rá nagyban hasonlító, ám mérgező mezei tölcsérgomba. Többen szedtek belőle a szegfűgomba közé. A másik gyakori, szintén réteken és legelőkön nagy tömegben megjelenő faj a karbolszagú csiperke, amely nagyon hasonlít az ehető csiperkefélékre. A szakellenőr tapasztalata szerint sokan nyitottak és érdeklődők, meghallgatják a tanácsokat, mások viszont újra és újra leszedik ugyanazokat a nem ehető fajokat. 

Csak nejlonba ne pakoljuk

A gombaszezonban nemcsak a mérgező fajok okoznak problémát, hanem a helytelenül elkészített és tárolt gombás ételek is – hívta fel a figyelmet a szakértő. Ha nincs megfelelő fonott kosarunk, papírzacskó, kisebb láda is alkalmas lehet, a nejlonzacskó a lehető legrosszabb választás. A levegőtlen környezetben ugyanis rövid idő alatt bomlásnak indul a leszedett gomba, a helytelen tárolás miatt lényegében megromlik. Ha ilyet fogyasztunk a mérgezéshez hasonlóan hányásos-hasmenéses tünetek jelentkezhetnek. A másik visszatérő probléma, amikor nagy mennyiséget, netán késő este fogyasztanak az egyébként igencsak nehezen emészthető gombás ételekből. 

Tudás és tisztelet a természetben

A megfelelő tudás és a tudatos hozzáállás Pogány Judit szerint nemcsak az egészségünk, hanem a természet védelme, a környezetünk iránti alázat miatt is fontos lenne. Mint mondta: amit mi gombaként ismerünk, az tulajdonképpen csak a termőtest, párhuzamba állítható a növények gyümölcsével, amely megfelelő körülmények között a felszínre bukkan. A gombafonalak behálózzák a talajt, a fák kéreg alatti részeit, szimbiózisban élnek a növényekkel. Tiszteljük meg a természetet azzal, hogy megfelelő ismeretekkel lépünk az őszi erdőbe, gyűjtéskor csak annyira bolygatjuk meg a talajt amennyire szükséges, vissza takarjuk az avart, hogy a gombafonalak ne száradjanak ki, nem csupaszítjuk le teljesen a gombatelepeket, hagyjuk ott a már elöregedett termőtesteket, hogy a gomba szaporodhasson. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában