2024.08.16. 17:30
Roncsautót venne? Keresse a törvényszéket!
Több mint tíz autót kínál árverésre a Szegedi Törvényszék. Ezeket korábban foglalták le valamilyen bűncselekmény elkövetése után. A kocsik nagy része romhalmaz, valószínűleg embercsempészek használhatták azokat.
– A gépjármű fényezése karcos, az első szélvédőn kavicsfelverődésből eredő sérülések láthatóak, a gépjármű oldalsó elemei és a tolóajtó horpadozottak, a hátsó lökhárító húzott és meg van nyomva, az utastér szennyezett és szemetes, a raktér nem nyitható, lelakott, a raktérburkolatok töröttek és hiányosak – olvasható a Szegedi Törvényszék honlapján, az ajánlattételi felhívás menüpont alatt. Itt olyan dolgok szerepelnek, amiket valamilyen bűncselekmény elkövetése után foglalhattak le, és jellemzően autókról van szó, több mint tízről.
Roncsautó a törvényszéktől
Azt is írták, hogy a jármű forgalomba helyezhetőségéről a Közlekedési Hatóság tud információt adni. Érdekes, hogy a jármű alváz- és motorszámának egyezősége tekintetében a Szegedi Törvényszék felelősséget nem vállal, azok csak tájékoztató jellegű, az ellenőrzés feltételeinek a hiánya miatt. Az adatokat javasolják ellenőrizni. Az értékesített tárgyakért a Szegedi Törvényszék jótállást nem vállal, ahogy a rejtett hibákért sem.
Az autókat egy szegedi telephelyen tárolják, ott lehet megnézni őket. Ezeket a járműveket egyébként a fotók alapján nagy valószínűséggel embercsempészek használhatták. Korábban megírtuk, hogy tavaly november végén lépett hatályba egy kormányrendelet, aminek köszönhetően elkezdődhetett az embercsempészek által a déli határnál hátrahagyott roncsautók elszállítása. Az első három autót Mórahalomról vitték el. A helyszínen tartott sajtótájékoztatót Salgó László, Csongrád-Csanád vármegye főispánja, aki akkor elmondta, hogy a jogszabály szerint a kormányhivatalnak a közterület-felügyelők és a mezőőrök szólnak az autókról. A hivatal munkatársai értesítést helyeznek el azokon, majd – ha senki sem jelentkezik értük – négy nap múlva elszállítják a kocsikat.
Elviszik a kocsikat
2023. december 14-én jelentette be a kormányhivatal, hogy az összes bejelentett, embercsempészek által hátrahagyott gépjárművet elszállították, kevesebb mint egy hónap alatt 133 roncsautótól tisztultak meg a határ menti települések. Az elszállított járműveket három hónapig őrzik, az alvázszámát és rendszámát pedig közzéteszik a kormányhivatal honlapján. Ha három hónapon belül nem jelentkezik érte a tulajdonos, az autókat értékesíthetik.