2024.08.14. 18:50
A híd túl mesze van – többnemzetiségű gyakorlat Szerbiában
Komplex és valósághű – így jellemezték a Honvédelem.hu hírportálon a Bridge’s Too Far, azaz A híd túl messze van elnevezésű, az MH KFOR 30. váltása alkalmából szervezett többnemzeti gyakorlatot. Kettős célja volt, a koszovói sajátosságokon alapuló biztonsági kihívásokra való felkészítés és a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj kötelékéhez júliusban csatlakozó román manőverszázad integrációjának lezárása.
Fotó: honvedelem.hu
A többnemzeti gyakorlat két helyszínen, Camp Vreloban és Camp Kellyben zajlott július végén, közel ötszáz fő bevonásával. A gyakorlat egy 1977-es háborús film címét kapta: A híd túl messze van.
Mozgás- és manőverszabadság
A nagyszabású gyakorlatnak kettős célja volt, egyrészt a koszovói sajátosságokon alapuló biztonsági kihívásokra való felkészítés, amely elsősorban a mozgás- és manőverszabadság, illetve a biztonságos műveleti környezet szavatolására épül, illetve a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj (KTRBN – KFOR Tactical Reserve Battalion) kötelékéhez júliusban csatlakozó román manőverszázad integrációjának lezárása
– írta a Honvédelem.hu.
A katonai hírportál hangsúlyozta, a KFOR kontingens gerincét jelenleg az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár 2. Gránátos Zászlóaljának állománya adja, amelynek partnerzászlóalja az aradi 191. Radu Golescu Ezredes Lövészzászlóalj. A Honvédelem.hu idézte Szent-Imrey Dávid alezredes, az MH KFOR Kontingens 30. váltásának parancsnokát, aki elmondta, a 25 éves Magyar-Román Békefenntartó Zászlóalj együttműködése azáltal csúcsosodott ki, hogy közösen vettek részt egy békefenntartó műveletben.
Minél hatékonyabban szavatolják a koszovói biztonságot
Az integráció utolsó lépése volt a gyakorlat – írta a Honvédelem.hu, hiszen a román manőverszázad missziós felkészítésének záróvizsgájaként szolgált, amely során az állomány élesben is felvonultathatta azokat a képességeket, amelyeket a teljes műveleti készültség elérését szolgáló kiképzések során sajátítottak el. A sikeres teljesítés eredményeképpen 7 év után ismét többnemzeti alapokon áll a koszovói békefenntartó erő.
A gyakorlaton részt vettek az EULEX (Európai Unió Jogállamiság Missziója Koszovóban) és az MSU (Többnemzeti Különleges Egység) erői is. – Kifejezetten jónak tartom a más szervekkel való együttműködést, s azt tapasztaljuk, hogy ez folyamatosan javul is – emelte ki Szakács Zalán főhadnagy. Az MH KFOR Kontingens Hadműveleti és Kiképzési Részleg részlegvezetője szerint a helyi erőkkel közösen végzett tervezés, illetve a közös gyakorlatok azért is fontosak, mert hozzájárulnak ahhoz, hogy minél hatékonyabban szavatolják Koszovó biztonságát.
A híd megnyitása utáni zavargásokat kezelték
A gyakorlat egyik helyszínén, Camp Vreloban – ami egy jelenleg is működő koszovói rendőrségi laktanya – a KTRBN román nemzetiségű Delta manőverszázada a svájci mozgástámogató erők részére hajtott végre közelbiztosítási feladatot, miközben azok felszámolták az ellenerő által épített barikádokat. Mivel a román állomány felelősségi köre a hazaitól eltérő jogszabályi keretek közé esik, feladataikhoz elsősorban a hagyományos katonai képességek felvonultatása szükségeltetett. Ezután történt meg az átcsoportosításuk Camp Kellybe, ahol mindeközben a híd megnyitását követő zavargások kezelésén volt a hangsúly. A mozzanat zárása a híd eredeti állapotba való visszaállítása volt, ahonnan először a tüntetőket kellett kiszorítani.