2024.07.19. 18:56
145 éve született Móra Ferenc: Szeged irodalmi és kulturális örökségének őrzője
Ma ünnepeljük születésének 145. évfordulóját. Móra Ferenc nemcsak a magyar irodalom kiemelkedő alakja volt, hanem Szeged városának meghatározó személyisége is.
Móra Ferenc (1879. július 19. – 1934. február 8.) a 20. századi magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja, író, újságíró és muzeológus. Szegény családból származott, édesapja foltozóvarga, édesanyja pedig cselédlány volt. Móra fiatal korától kezdve tanúsított érdeklődést az irodalom iránt, és hamar felismerte tehetségét a történetmesélésben és az írásban.
Tanulmányait Szegeden és Budapesten végezte, tanári diplomát szerzett, majd néhány évig tanítóként dolgozott. 1904-ben csatlakozott a Szegedi Napló szerkesztőségéhez, ahol újságíróként és később főszerkesztőként tevékenykedett. Az újságírás mellett számos regényt, novellát és ifjúsági történetet írt, amelyek közül több mára klasszikussá vált.
Legismertebb művei közé tartozik az „Aranykoporsó” című történelmi regény, amely az ókori Rómába kalauzolja az olvasókat, valamint a „Kincskereső kisködmön”, amely a magyar ifjúsági irodalom egyik meghatározó műve. Írásaiban gyakran foglalkozott a szegények és a kisemberek életével, saját gyermekkori tapasztalataiból merítve.
Móra Ferenc nemcsak íróként, hanem muzeológusként is jelentős munkát végzett. 1917-ben a szegedi múzeum igazgatójává nevezték ki, ahol rengeteg energiát fektetett a gyűjtemény gyarapításába és a múzeum népszerűsítésébe. Kutatómunkája során számos régészeti és néprajzi értéket mentett meg az utókornak.
Élete végén egyre súlyosbodó egészségi problémákkal küzdött, de alkotói kedve töretlen maradt. Móra Ferenc 1934-ben hunyt el, de munkássága és szellemi öröksége máig ható erővel bír. Az általa képviselt humanizmus és empátia, valamint a magyar történelem és népi kultúra iránti elkötelezettsége időtálló értékeket képvisel az irodalomban és a magyar kulturális életben.