Hálából épült egy elveszett kisfiú megtalálásáért

2024.07.14. 12:00

Langó kápolna: múlt és jövő Apátfalva határában

A közelmúltban megújult az Apátfalva határában álló Langó kápolna – a Szeged-Csanádi Egyházmegye beruházását támogatta a Miniszterelnökség, de maguk a hívek is. A nemrégiben itt megtartott hálaadó szentmise ékesen bizonyította: a több mint száz esztendős Langó kápolna fontos a helybelieknek, hazacsábítja messzi földről az elszármazottakat, sőt zarándokturisták célpontja is.

Szabó Imre

Az egyszerűségében is páratlanul szép kápolna a környező tanyavilágban élő híveknek sokat jelent. Fotó: Szabó Imre

Hosszú évtizedek óta szép emlékek fűznek a Langó kápolnához 

– mondta a felújításért hálát adó szentmise előtt Benkóczy Zoltán színművész, aki feleségével ott ült a szertartásra gyülekező hívek között. A Budapesti Operettszínház örökös tagjaként ismert művészről köztudott: Apátfalván született, a falu díszpolgára.

Lángoló kápolna
Az egyszerűségében is páratlanul szép kápolna a környező tanyavilágban élő híveknek sokat jelent. Fotó: Szabó Imre

Már kicsit későn, nagyobbacska gyerekként kezdtem ide járni, de akkoriban is nagyon sokat jelentett nekem, ahogyan ma is. Itt felfrissül az ember teste, lelke

 – vallotta meg. A szíve azóta is ide húzza, és amikor csak teheti, hazalátogat.

A Langó család legendája

Az Apátfalva határában található Langó kápolnának különleges története van. A szájhagyomány szerint a 10 éves András – a módos Langó Mátyás és felesége, Szigeti Rozália fia – lába váratlanul lebénult, majd 1899-ben, egy hatalmas vihar idején a gyerek eltűnt a tanyájukról. A kétségbeesett szülők csendőrökkel és katonákkal keresték. Az édesapa megfogadta, ahol megtalálják a fiút, ott imái meghallgatásáért hálából templomot építtet. Hosszas keresés után végül egy katona találta meg az 1866-ban állított Langó kereszt tövében. A kőkerítéssel körbevett, meszelt falú, színes üvegablakos neogótikus kápolna, amelyhez a plébánia vonzáskörzetében lévő tanyavilág közössége erősen kötődik, 1900-ban épült fel a fogadalomnak megfelelően. Az építés évében készült el a 16 téglaoszlopos kerítés is, amelynek valamennyi pillérére vaskereszteket helyeztek.

Lángoló kápolna
Hálaadó szentmisére gyűltek össze a hívek. Fotó: Szabó Imre

A kisfiú az építkezés idején meghalt

A kápolnát 1900. augusztus 16-án, Havi Boldogasszony tiszteletére, Szűcs János apátfalvi plébános szentelte fel. A kisfiú egyébként, akinek a felleléséért építették hálából, még az építés évében belehalt térdgyulladásának kiújulásába. Ami pedig a mostani felújítást illeti, a Miniszterelnökség vallásturisztikai alapjából érkezett támogatásának, a Szeged-Csanádi Egyházmegye jelentős hozzájárulásának és több jó szándékú magánszemély anyagi és fizikai munkájának köszönhető. A megújult kápolnát április 27-én Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök áldotta meg több száz hívő jelenlétében, és ugyanő celebrálta nemrégiben a hálaadó szentmisét is.

Lángoló kápolna
Nacsa Lőrinc miniszteri biztos úgy véli, a hasonló szakrális épületek felújítása a jövőt szolgálja. Fotó: Szabó Imre

A jövőre gondolva támogatták

A Szeged-Csanádi Egyházmegye hosszú idő óta tervezte a 43-as autópálya mellett lévő kápolna felújítását. Nacsa Lőrinc miniszteri biztos a beruházás kormányzati támogatásával kapcsolatban azt mondta, úgy érezték, az egész régiónak fontos a kápolna sorsa – szimbolikus helyen van, kirándulóutak is keresztezik. 

Amikor az útszéli kápolnákat, kereszteket, templomokat segítünk felújítani, azzal a keresztény Magyarország hagyományait erősítjük, ápoljuk. Ilyenkor mindig a jövőre gondolunk

 – hangsúlyozta.

Lángoló kápolna
A kápolna éjszakai megvilágítása jelzőfényként is szolgál az autópályán utazóknak. Fotó:  Sztrémi Zsuzsanna

A szertartáson személyesen is részt vett, illetve szót kapott miniszteri biztostól megtudtuk: a Kárpát-medencében az elmúlt nagyjából másfél évtizedben 3700 templom újult meg kormányzati támogatással, illetve 200 új templom és egyházi iskola, közösségi épület épült. 

Ezek Isten dicsőségét hirdetik, de egyúttal a közösség fontos találkozási helyei is

 – tette hozzá. 

Lángoló kápolna
Kívül-belül megújult az épület, még a kerítését is rendbe hozták. Fotó: Szabó Imre

Éjszaka is messziről látható

Az állami támogatást több mint tízmillió forinttal egészített ki az egyházmegye. Ennek köszönhetően nem csak az idők folyamán balesetveszélyessé vált kerítés és a kerítés pilléreinek újjáépítésére nyílt lehetőség, de a külső homlokzat, valamint a tetőlemez fedésének teljes festésére is. A kivitelező a makói M-Color 2009 Kft. volt. A helyi közösség adományából ráadásul ugyancsak megújult a belső tér vakolata. A beruházás befejezéseként – felajánlásból – a kápolna napelemes fényvetőt is kapott, amely éjszaka is láthatóvá teszi a szakrális jelentőségű épületet az autópályán közlekedők számára.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában