5 órája
A legrangosabb földrajzverseny trónjáról letaszíthatatlan a Radnóti
Indulása óta radnótis csapat nyeri minden évben a FÖCIK Baksa Csaba Kárpát-medencei Földrajz és Földtudományi Versenyt. Idén sem volt ez másképp, sőt három másik csapattal is bejutott az iskola a legkomplexebb földrajzverseny döntőjébe.
Idén negyedik alkalommal rendezte meg a Földtudományi Civil Szervezetek Közössége a Baksa Csaba Kárpát-medencei Földrajz és Földtudományi Versenyt. Az elmúlt három évben ezen a megmérettetésen mindig a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium csapata állhatott fel a dobogó legfelső fokára, a sikerszéria pedig idén sem szakadt meg. A magyar nyelven zajló tanulmányi versenyek közül a legkomplexebbként számon tartott földrajzversenyen most sem tudta legyőzni egyetlen iskola sem Radnótit: a Matúz Dalma, Szögi Erik és Szőllősy Tamás alkotta, végzősökből álló trió elhozta az elsőséget.
Tucatnyi különböző feladattípusban kell bizonyítani
– Azért ez most a legnehezebb földrajzverseny, mert az alapos szakmai tudás mellett széleskörű tájékozottságot és olvasottságot is igényel, ráadásul a tudást itt bizonyos feladatoknál precízen és gyorsan kell előhívni – magyarázta Szőllősy László, aki feleségével, Szőllősyné Pálfi Melindával közösen készítette fel a diákokat a versenyre. Egy olyan megmérettetésre, ahol mintegy tucatnyi különböző típusú feladatban kell bizonyítani. Önmagában is dicsőség tehát itt diadalmaskodni, a győztes csapat tagjai közül a két fiú ráadásul a felkészülés ideje alatt előrehozott érettségire is készült.
– Két online fordulóval kezdődött a verseny, ez alapján 16 csapat jutott a döntő első fordulójába. Minden csapatnak kellett készíteni egy maximum 5 perces kisfilmet is környezetük természetvédelmi értékeiről, amelynek értékelése szintén beleszámított az eredménybe – mesélte Szőllősyné Pálfi Melinda. A radnótis csapat a fülöpházi homokbuckákról forgatott: amellett, hogy a helyszínt levideózták, kialakulását hajszárítóval keltett széllel és az udvaron locsolt vízzel modellezték, de végeztek a homokkal kémiai kísérletet is, illetve mikroszkóppal is vizsgálták.
Három másik radnótis csapat is bekerült a földrajzverseny döntőjébe
A döntőben először egy 40 perces tesztet írtak a csapatok, a legjobb 8 került be a nagydöntőbe, ahol 9 fordulóban mérkőztek meg egymással.
– Teljesen különböző típusú feladatokban kellett teljesíteni 4 órán keresztül, vagyis amellett, hogy a tudásukat sokféleképpen kellett megmutatniuk, hosszú időn keresztül kellett teljes koncentrációban maradni – mutatott rá a verseny kihívásaira Szőllősy László. Voltak például számolási feladatok, az előre megadott szakirodalomhoz kapcsolódó kérdések, kaptak olyan feladatot, ahol a lehető legkevesebb információ alapján kellett megválaszolni kérdéseket és ezen a versenyen van nyomógombos kvíz is, ahol nemcsak a tudás, hanem a gyorsaság is számít.
A győztes csapat mellett – akik felkészítő tanáraikkal együtt értékes nyereményekkel gazdagodtak – még másik három radnótis különítmény is eljutott a döntőbe. A Kisistók Marcell, Sahin-Tóth Gábor és Volford Barnabás alkotta trió a negyedik helyet szerezték meg, vagyis szintén eljutottak a nagydöntőbe.
Az ország 11., illetve 12. legjobb csapata is a szegedi gimnáziumból került ki. Ezek tagjai: Buchholcz Bora Gizella, Mateas Isabelle és Kis Ákos, illetve Halmosi Dávid, Kovács Gábor Krisztián és Malinovszky Miksa.