2024.03.14. 10:30
Megkezdődött a választási időszak: ezek a legfontosabb tudnivalók
Megkezdődött a választási időszak Magyarországon azt követően, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden kiírta a voksolások időpontját. Június 9-én egyszerre lesz az önkormányzati és az Európai Parlamenti választás, ilyenre korábban még nem volt példa. Bár a hivatalos kampány csak április 20-án kezdődik, a jelölő szervezetek már most kérhetik a nyilvántartásba vételüket. Az átjelentkezési kérelmeket pedig április 4-től lehet benyújtani.
Illusztráció: Kállai Márton
Ünnepélyes beiktatása után két nappal már ki is tűzte az idei választások időpontját Sulyok Tamás köztársasági elnök. Döntése szerint június 9-én lehet majd voksolni az Európai Parlament magyarországi képviselőire, illetve az önkormányzati képviselőkre és a polgármesterekre.
Miután a közleményt kedden nyilvánosságra hozta a Sándor-palota, a jelölő szervezetek már kérhetik is a nyilvántartásba vételüket az illetékes választási bizottságoknál. A választáshoz szükséges új nyomtatványok és határidők pedig már elérhetőek a Nemzeti Választási Iroda honlapján. Azok a választópolgárok, akik átjelentkezést, mozgóurnát vagy külképviseleti szavazást igényelnek, április 4-től nyújthatnak be a kérelmüket.
A jelöltek és pártok kampánya április 20-án kezdődik majd.
Azok a magyar állampolgárok, akiknek nincs magyarországi (vagy uniós) lakcímük, május 15-ig kérhetik névjegyzékbe vételüket és levélben szavazhatnak majd.
Azok az uniós állampolgárok, akik szeretnének szavazni az EP magyar képviselőire, május 24-ig kérhetik névjegyzékbe vételüket.
A nemzetiségekhez tartozóknak további egy hétig, május 31-ig van erre idejük, hogy részt vehessenek a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán.
A választás kiírása után azonnal megkezdték az előkészületi munkálatokat Kaposváron. Itt 59 szavazókörben adhatják majd le a voksukat a választópolgárok júniusban. Már az ehhez szükséges urnákat és szavazófülkéket is beszerezték.
Június 9-én a 21 magyar európai parlamenti képviselőről, valamint a főpolgármester, csaknem 3200 polgármester, mintegy 16 500 települési, több mint 400 vármegyei és 33 fővárosi önkormányzati képviselő személyéről döntenek a szavazók.
Az idei júniusi voksolás különlegessége, hogy egy napon lesz az európai parlamenti és az önkormányzati választás.
Mivel 2019 októberében öt évre választották meg a mostani polgármestereket és testületeket, a Nemzeti Választási Iroda felhívta a figyelmet arra, hogy a megbízatásuk 2024. október 1-jéig tart.
Így a júniusban mandátumot szerző településvezetők és képviselők csak októberben léphetnek hivatalba.
Olvasható a Híradó oldalán.