2022.07.14. 15:20
Utánpótláskorú kosarasokat teszteltek
A sportolók egyéni fizikai és lelki adottságait ismerve az edzők személyre szabott edzéssel és kommunikációval segíthetnek abban, hogy a játékosok kihozzák magukból a maximumot. A vásárhelyi Kosársuli fiataljait tesztelték.
Sport és tudomány: kihozhatják magukból a legtöbbet. Fotó: Martonosi János
Utánpótlás korú kosarasokat teszteltek a közelmúltban sporttudományban jártas szakemberek Hódmezővásárhelyen. A CB Basket A to Z elnevezésű uniós program részeként két kedvezményezett sportszervezet, a Hódmezővásárhelyi Kosársuli és a szabadkai Spartak Ifjúsági Kosárlabda Klub fiatal sportolói vettek részt a felméréseken.
A rendszeres egészségi állapot, motoros képesség és pszichés tesztekkel követhető a játékosok edzésadaptációja – mondta el Szablics Péter, a Kosársuli korábbi felnőtt edzője, valamint az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Testnevelés és Sporttudományi Intézetének oktatója.
Hozzátette, ez fontos információkkal szolgál a sportvezetőknek, edzőknek, szülőknek és játékosoknak egyaránt, mivel az értékek megmutatják, hogy az edzők által alkalmazott módszerek, vagy a játékosok által befektetett munka meghozta-e a várt eredményt.
Legutóbb vásárhelyen kollégáimmal felmértünk 52 utánpótlás korú kosárlabdázót. Vizsgáltunk vérnyomást, nyugalmi pulzust, testösszetételt, szorítóerőt, funkcionális mozgásmintákat, reaktív erő indexet és vonásszorongást. A részletes testösszetétel vizsgálat megmutathatja testtájakra osztva a bal és jobb oldal közötti eltéréseket, mind a vázizomtömeg, mind a zsírtömeg tekintetében, illetve a fiatalok korosztályhoz viszonyított fejlettségi szintjét – magyarázta Szablics Péter.
A szorítóerő fiatal korban az általános erőkifejtési képességgel függ össze. Felmérése kosárlabdázók körében fontos, hiszen egyes mozdulatok a folyamatos csukló és ujjhajlító izmok használatán múlnak, mind a labda elkapásánál, fogásánál, kosárra dobásánál és a labda passzolásánál.
A funkcionális mozgásminta tesztekkel kiderülnek olyan problémák, amelyek gátolhatják a sportoló maximális teljesítményét, vagy sérüléseket okozhatnak. A validált vonásszorongás teszt értékeinek ismeretében viszont az edző egyéni foglalkozásokkal, pszichológiai módszerekkel megelőzheti a szorongás miatti teljesítmény romlást.