2022.06.29. 15:30
Gyerekek vágták a fát az ásotthalmi iskolában
A dél-alföldi régióból húsz diák ismerkedik meg a héten az erdészszakma rejtelmeivel az ásotthalmi és a szegedi erdészeti iskola segítségével. Kedd délelőtt keményen dolgoztak az általános iskolások: kistraktort, fűnyírót vezettek, és fát is vágtak.
A jövő erdészei az ásotthalmi Bedőben ismerkednek a héten az erdészszakmával. Fotó: Karnok Csaba
Szakmakóstoló heteken ismerkedhetnek szakmákkal az érdeklődő általános iskolások a Bedő Albert erdészeti iskolában Ásotthalmon és a Kiss Ferencben Szegeden. Múlt héten a lovász-, most az erdészszakma várja őket.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara agrárszakmákat ismertet meg 5–7. osztályos diákokkal a nyáron. A kamara ezzel a programsorozattal népszerűsíti a mezőgazdasági és élelmiszeripari szakmákat. A szakmakóstoló hét a hagyományos pályaorientációs programokkal szemben az agrár-szakképesítések élményalapú megismerését helyezi előtérbe, a tanulók például kipróbálhatnak egyes munkafolyamatokat. A szakmát a mórahalmi lovardával és a szegedi Kiss Ferenc Erdészeti Technikummal közösen ismertetik meg a diákokkal.
Kedden délelőtt a Bedőben az egyik csoport a Fakopp nevű, hanghullámokkal működő műszer segítségével a fák belsejét vizsgálta.
Megkérdeztem a gyerekeket, voltak-e már ennyi ideig távol a szüleiktől és az otthonuktól, és hiányzik-e nekik valami. A tábor ideje alatt a diákok ugyanis a Bedő kollégiumában laknak péntekig. A kérdésre a Kecskemétről érkezett Bogáromi Koppány Botond azt válaszolta, hogy neki csak a gyíkja hiányzik. Gekki hiányán keseregtünk keveset, majd Koppány, azaz Kopi elmondta, hogy őt vonzza a természet és az állatok, ezért el tudja képzelni magát ebben a szakmában.
A hátsó udvaron aztán még jobban kedvet kaptak a gyerekek a szakmához: az egyik csapat egy Stihl önjáró fűnyírótraktort, a másik egy Ferrari Cromo kistraktort hajtott, a harmadik pedig akkumulátoros motorfűrésszel szeletelte a fát. A 12 éves Liptai Vivien szakértő mozdulatokkal vágott vékony szeleteket a fából. A Ferrari körül szatymazi nyolcadikos fiúk szorgoskodtak. Sáricz János szakoktató nem győzte dicsérni őket.
Ezek a gyerekek ilyen környezetben nőttek föl. Látszik rajtunk a lelkesedés, nem most ülnek először traktoron – mondta a szakoktató.