A hunok régészeti hagyatéka

2021.06.04. 17:58

A nemzeti összetartozás napján nyílt a kiállítás Ópusztaszeren – Fotók

A nemzeti összetartozás napján nyílt meg az Arany, ezüst, vas – A hunok régészeti hagyatéka a Kárpát-medencében című kiállítás Ópusztaszeren, amelyhez konferencia is csatlakozott. Az időzítés nem véletlen, hiszen a mondák, legendák és régész, történész szakma egy része is úgy gondolja, a hunokkal közeli rokonok vagyunk. Ma, folytatásként, hagyományőrző program lesz az emlékparkban.

Imre Péter

Szakmához és a kíváncsi laikusokhoz is szól a kiállítás. Fotó: Frank Yvette

A nap az Arany, ezüst, vas című kiállításhoz kapcsolódó konferenciával kezdődött június 4-én az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban, ahol jeles kutatók a hun és a hunokhoz köthető régészeti leletekről beszéltek, a jellegzetes üstökről, fegyverekről, préselt aranylemezes lószerszámokról, és a gesztákban fellelhető hun-magyar rokonságról.

Szakmához és a kíváncsi laikusokhoz is szól a kiállítás. Fotó: Frank Yvette

Összefogás

– A konferencia a kiállítás tárgyait is elemezte, szóba került minden, amit a hunokról tudni lehet – közölte Szabó Dénes régész, a tárlat kurátora.

Elmondta, arra még nem volt példa, hogy hét múzeum anyagából állítsanak össze kiállítást, így az emlékparkban most a nagykozár-üszögpusztai, a szeged-nagyszéksósi és a szirmabesenyői leletegyüttes is látható.

Összetartozás

– Szándékosan választottuk a megnyitó időpontjául a nemzeti összetartozás napját, mert a Gesta Hungarorumban a névtelen szerző, Anonymus a magyarok és a hunok rokonságáról, úgy is mondhatjuk, összetartozásáról ír, amikor például azt említi, hogy Árpád fejedelem Attila király leszármazottja – mondta Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark igazgatója.

Azzal folytatta, ezt a történeti hagyományt alapul véve szerveztek olyan kiállítást, amely ezzel a témakörrel foglalkozik, ehhez kötődik.

A helyszín is adta magát, hiszen Árpád és vezérei ebben a térségben – Pusztaszer és Ópusztaszer körzetében – ejtették szerét az ország dolgainak, ezúttal a tárgykörben széles keresztmetszetet adó kiállításnak és a konferenciának, hogy megvitassák az elmúlt időszak téziseit, elképzeléseit.

– Itt, a legendák földjén hajlamosak vagyunk a szívünkkel látni, arra hallgatni, a híres történész, László Gyula is hitt a krónikáknak – közölte, azzal kiegészítve, már tavaly elhatározták, idén különlegességgel lepik meg látogatóikat.

Farkas Sándor miniszterhelyettes a trianoni békediktátumra is utalva arról beszélt, hogy az emlékezés, a megemlékezés pillanatait éljük, és ebbe a sorba jól illeszkedik ez a páratlan kiállítás.

– Ilyenkor felerősödnek a hunokhoz való kötődés tanai, az eredetmondák, amelyek nemzeti emlékezetünk szerves részét képezik. A mai időkben is szükségünk van arra, hogy higgyünk mondákban és legendákban, hogy újra felfedezzük gyökereinket. Bízom benne, egyszer bebizonyosodik, nem 1000 éve, hanem sokkal régebb óta élünk a Kárpát-medencében – mondta a térség országgyűlési képviselője.

Ismerjük meg

Az Arany, ezüst, vas című kiállítás azt a célt tűzte maga elé, hogy a hunok régészeti hagyatékának minél szélesebb keresztmetszetét nyújtva mutassa be ennek a népnek az anyagi kultúráját és történeti valóságát. Ismerjük meg, hiszen lehet, hogy tükörbe nézünk.

Hagyományőrzés

Június 5-én az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban a legújabb attrakcióhoz kapcsolódóan hagyományőrző rendezvényt szerveznek, amely 10 órakor kezdődik, a programjában szerepel lovasbemutató 11 és 14 órakor, népvándorláskori népek hadieszközeinek interaktív bemutatója korhű viseletekben a Nagyréten és egész nap kézművesudvar.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában