2021.04.11. 11:34
Kunok elleni csata emlékét őrzi a törött penge
Szántóföldön felbukkanó kard elevenít fel egy eddig csupán írásos forrásból ismert csatát. A 35 centiméteres töredék penge most látható a vásárhelyi Tornyai János Múzeum kirakatában.
A kis méretű egykezes kard gyorsasága miatt gyakori vágófegyver volt évszázadokon át. Fotó: Tornyai János Múzeum
Kétségtelenül eredeti az a kard, amely vélhetően szántóföldi munkálatokkal bukkant elő Vásárhelyen, majd több kézen át jutott el utolsó tulajdonosához, Galli Kálmánhoz. Sejtve, hogy a harmincöt centiméter hosszú töredék penge nem mindennapi tárgy, felkereste a vásárhelyi Tornyai János Múzeumot.
– A mai rohanó információs társadalomban különösen fontos, hogy a régészet a tárgyi emlékekkel közelebb hozza a mindennapokhoz a csupán írásos forrásból ismert történelmi eseményeket
– fogalmazta meg lapunknak Csányi Viktor régész, a vásárhelyi Tornyai János Múzeum munkatársa a kard jelentőségéről. Hozzátette: a régészeti leletekkel a múlt közelebb kerül a jelenhez, és megelevenednek a régi korok olykor láthatatlan történetei. Ez a kard pedig tökéletes példája mindennek, az összes hiányosságával együtt. Életre kelti és kézzelfoghatóvá teszi a múltat. Megteremti a forrásanyagok atmoszféráját.
A gyors vágófegyver
De mit is tudunk a kardról, és milyen kérdéseket vet fel felbukkanása? Az egykezes, 11–13. századi vaskard töredéke nemcsak önmagában érdekes régészeti tárgy – fogalmazta meg Csányi Viktor. Hazánkban az első egyenes kardok a 11. században jelentek meg a Magyar Királyság területére érkező német lovagok révén. Már Szent István testőrségében is szolgáltak idegen zsoldosok, akik jellegzetes, nagy kardgombbal ellátott, rövid, széles keresztvasú, széles pengéjű, egykezes kardot, úgynevezett normann típusú kardot viseltek. Tehát az első magyar kardok egykezesek voltak, azonban a későbbi másfél, vagy kétkezes típusok mellett ezek is közkedvelt fegyverek maradtak. Körülbelül 75–95 cm hosszúak, és másfél-két kilogramm súlyúak. Kis méretük miatt gyors és két élükkel hatékony vágófegyvernek számítottak.
A magányos fém titka
– A ritka leletanyag eredetisége egyetlen percig sem volt kétséges, állapota sejteti, hogy hosszú időt töltött a föld alatt – hangsúlyozta Csányi Viktor. A kardot a 11–13. században használhatták, felbukkanását hipotetikusan egy, a közelben lezajlott hadi eseményhez köthetjük, ami lehetett akár a hód-tavi csata valamelyik ütközete is. A magányos lelet pontos lelőhelye ismeretlen, az eredete így nem igazolható. A hód-tavi csatának ráadásul máig nincs hiteles régészeti nyoma. A korszak fegyverei is csaknem teljesen hiányoznak a múzeum régészeti gyűjteményéből. Ennek okáról Csányi Viktor úgy fogalmazott: a vasból kovácsolt fegyverek ritkák és rendkívül értékesek voltak a középkorban. Így nehezen fellelhető.
Vásárhelyi csata a kunok ellen
Írásos forrásokból ismert jelentős Árpád-kori esemény az 1282-es hód-tavi csata.
A csatában IV. László serege legyőzte a kunokat, és egészen a Kárpátokig üldözte csapataikat.