Szeged

2021.04.15. 12:05

A hősök, akik a testet és lelket is ápolják a Covid-osztályon

Díjat kapott az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának 4 szakembere a járványhelyzetben végzett kiemelkedő munkájáért. A feladataikról és az egy éve tartó küzdelmekről adtak számot.

Munkatársunktól

Rokszin Richárd sebész, Juhász Hajnalka biológus, Ormándi Gábor és Molnár-Gábor Réka diplomás ápoló – a Szegedi Tu­dományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjának négy szakembere, akiket az Év Covid-dolgozójának vá­­lasz­tottak a Magyar Kórházszövetség pályázatán. Az egyetem beszámolójából kiderült, hogy mindannyian a járvány legnehezebb időszakától kezdve küzdenek az ellátás biztonságáért és a betegek gyógyulásáért, ugyanakkor nem tudtak arról, hogy létezik ez a díj, valamint arról sem, hogy megkapták az elismerést

A lelkeket is ápolja

Rokszin Richárd megbízása a Covid-osztályon eredetileg 44 napra szólt, de mivel jelenleg kevés transzplantációs műtétet végeznek, ezért harmadjára is úgy döntött, hogy marad. A Sebészeti Klinika Transzplantációs Osztály klinikai szakorvosa kezdetben kicsit félt, hogy sebészként hogyan tud majd helytállni egy Covid-osztályon, de ahogy ott volt a járványhelyzet elején, ott szeretne lenni a végén is.

Rokszin Richárd

Az SZTE írásából kiderült, Rokszin Richárdnak még arra is volt gondja, hogy a kórházi menüt kipótolva időnként némi finomságot adjon kollégáinak, egyik alkalommal 20 liter levessel és saját készítésű fahéjas csigával lepte meg a csapatot.

Emberfeletti teljesítmény

A koronavírus elleni védekezés egyik kulcsfontosságú területe a fertőzés szűrése, a tesztek vizsgálata. Ebben a munkában vesz részt Juhász Hajnalka biológus az SZTE SZAKK Klinikai Mikrobiológiai és Diagnosztikai Intézetben. Elmondta, a laborban most már a poszt-Covid-szindróma kapcsán ellenanyag-vizsgálatot is végeznek. Úgy véli, a munkatársai emberfeletti módon teljesítenek azért, hogy minden vizsgálat időben elkészüljön.

Juhász Hajnalka

– Ez fontos azért, hogy a betegek a nekik legmegfelelőbb ellátást a lehető leghamarabb megkaphassák, és hogy a fertőzöttek elkülönítésével megóvjuk az egyéb okból ellátásra szoruló betegeket egy esetleges fertőzéstől – hangsúlyozta.

Ápolók a Frontvonalban

A Járványügyi Ellátó Központban március közepe óta öt emeleten zajlik az intenzív ellátás, a harmadik emeleten Ormándi Gábor látja el a részlegvezetői feladatokat.

Ormándi Gábor

– Biztosítani kell az osztály számára a megfelelő gyógyszermennyiséget, előre kell gondolkodni, hogy a betegek számára milyen kezeléseket rendelhetnek el, a tartalékokat is biztosítva. Ez 2-3 órás feladat naponta, majd mindezt meg kell rendelni, és ha vége a vizitnek, elkezdődnek a napi beavatkozások, vizsgálatok – számolt be feladatairól. Hozzátette, igyekszik minden betegével kommunikálni, erőt adni nekik.

Molnár-Gábor Réka szintén ápolóként vett részt a fertőzöttek kezelésében, őt 4 hónapra a Sebészeti Klinikáról vezényelték át a Covid-részlegre.

– Az elég súlyos, teljes ellátást igénylő Covid19-fertőzött pácienseket etettem, pelenkáztam és a tisztálkodást biztosítottam. Az ilyen alapellátási feladatokra most kiemelten fi­­gyelni kellett

– mondta. Hozzátette, olyan kollégákkal sikerült kiváló szakmai kapcsolatot kialakítania, akikkel egyébként sosem találkozott volna.

Molnár-Gábor Réka

– A betegek mihamarabbi gyógyulásáért dolgoztunk, és ez csak együtt sikerülhetett

– emelte ki Molnár-Gábor Réka.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában