2 órája
Érintőképernyőn boncolhatnak a szegedi hallgatók – galériával, videóval
Virtuális boncasztalon tanulhatnak mostantól a SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Karának hallgatói. Ilyen modern eszköz eddig egyetlen magyarországi oktatási intézményben sem állt rendelkezésre.
Magyarországon egyedülálló, interaktív Anatomage anatómiai asztalt adtak át hétfőn a SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Karán. A közel 40 millió forint értékű oktatási eszköz az amerikai filmekben látható technológiát idézi: a hallgatók virtuális utazást tehetnek segítségével az emberi test belsejében. Megismerhetik a szerveket, izmokat, érhálózatot, és az ennek megfelelően „boncolt” testet elforgatva bármilyen szögből megvizsgálhatják. A rendszer különböző patológiás esetek megjelenítésére is alkalmas, így a hallgatók számos klinikai szituációt tanulmányozhatnak.
Az érintőképernyős eszköz használható különböző anatómiai struktúrák nagyítására, távolítására, eltolására, forgatására, valamint virtuális szikével történő metszések ejtésére is.
Magyarországon sehol máshol nincs ilyen eszköz
– Ez egy virtuális, mesterséges intelligencia alapú eszköz. Ilyen típusú modellek más magyarországi oktatási intézményekben nem találhatók – mondta Tóth Molnár Edit dékán. – Itt a karon eddig is számos különböző modellel oktattunk, de ezek mind statikusak. Ez a technológia egy teljesen új dimenziót nyit meg. Meggyőződésem, hogy a mai hallgatók, a mai huszonévesek esetében az oktatás sokkal hatékonyabb, ha egy ilyen eszközrendszert biztosítunk számukra – fogalmazott.
Hozzátette: bár ez az eszköz sem képes kiváltani a valós boncolás teljes folyamatát, sokkal hatékonyabbá teszi azokat a gyakorlatokat, amelyek során a hallgatók előzetesen egy ilyen szimulációs asztalon tanulhatják meg a szükséges lépéseket.
Széll Márta, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai rektorhelyettese kiemelte, hogy a kar saját bevételéből finanszírozott eszközbeszerzés technológiai szempontból is egyedülálló. Hangsúlyozta: a SZTE elkötelezett a gyakorlatorientált képzés mellett, amelyet ez a virtuális boncasztal is kiválóan támogat.
Évente közel ezer hallgató oktatását könnyíti meg a virtuális boncasztal
A karon az első két évben valamennyi hallgató közel azonos alapképzést kap, így a virtuális boncasztal a gyógytornászok, a diplomás ápolók, a védőnők és a dentálhigiénikusok oktatásában is szerepet kap.
Virtuális boncasztalon tanulhatnak mostantól a SZTE Egészségtudományi és Szociális Képzési Karának hallgatói
Fotók: Török JánosJövő szeptembertől új képzések is indulnak a karon: a szülésznők és a mentőtisztek képzése. E szakok hallgatói is nagy hasznot húzhatnak majd ebből a modern berendezésből. A képzések elindításához a kar további 250 millió forintos eszközfejlesztési támogatást kapott, így világszínvonalú eszközparkkal folytathatják az oktatást Szegeden.