üvegnegatívumokon a múlt

2021.03.15. 17:25

Büszke birtokosok emlékei – Vásárhelyi gazdaságok Plohn József fotográfiáin

Kitartó és szívós munkájuk eredményére büszkén mutatták meg egykor a Vásárhely környéki birtokosok gazdaságaik mindennapjait. Plohn József fennmaradt részletgazdag üvegnegatívjai őrzik a múltat.

T. Sz.

Béresek a Kovács Sebestyén család rácúti tanyájának hombárja előtt, 1904. (TJM HGy FT ltsz.: 2016.1.207.)

A Vásárhely legelső fényképészműtermét 1869-ben megalapító Plohn Illés és fia, Plohn József, fotográfus munkásságuk hetvenöt éve alatt, a fejlődő várost és az itt élők mindennapjait megörökítve, páratlanul értékes örökséget hoztak létre.

Plohn Józsefet, aki 1894-től fokozatosan átvette a vállalkozást betegeskedő édesapjától, 1944. május elején egy hónap börtönre ítélték, mert nem hordott sárga csillagot.

A büntetés letöltése előtt elhurcolták, majd egy marhavagonban vesztette életét. Halálának helyszíne és pontos időpontja máig ismeretlen.

Életműve a háború viszontagságaiban részben elpusztult, de 1952-ben özvegye, Nagy Mária a megmaradt 1635 üvegnegatívot a vásárhelyi Tornyai János Múzeum gondjaira bízta, Galyasi Miklós akkori múzeumigazgató közbenjárására. Ahogy Bernátsky Ferenc helytörténész, muzeológus a gyűjteményről fogalmazott: az üvegnegatívon fennmaradt képek részletgazdagsága ma is lenyűgöző. A múlt beszédes lenyomata valamennyi fotográfia.

Képeken az alföldi népélet

A Plohn-műtermet megalapító édesapa, Plohn Illés munkáit számtalan tárlaton elismerték: az 1874-es londoni kiállításon a korabeli vásárhelyi gazdaságokról készített képeivel első díjjal jutalmazták. Az 1896-os Országos Millenniumi Kiállításon már fiával közösen nyertek első díjat és millenniumi nagyérmet „az alföldi népéletet és mezei gazdálkodást ábrázoló” fotóikkal.

A kiállításon Ferenc József személyesen is gratulált Plohn Józsefnek.

Az 1890-es években és az 1900-as évek elején Plohn József közel háromezer felvételt készített Vásárhely és környékén, részben a helyi gazdaságokról, megörökítve az állattartók és földművelők munkáját. A fotók egy részét az 1904 augusztusában megrendezett Ipari és Mezőgazdasági kiállításon mutatta be.

A kitartó munka büszkesége

– A gazdálkodók büszkék voltak kitartó munkával felépített birtokaikra, érthető, hogy fotósorozaton is meg akarták örökíteni. Nem csak az állataikat, vagy a terményeket mutatták meg, az ott folyó kemény és kitartó munka apró részleteit is – hangsúlyozta lapunknak Bernátsky Ferenc helytörténész.

Hozzátette: a helyi gazdaságok mindennapjait Plohn Illés már 1873-ban dokumentálta, a Vetró- és a Dobossy-tanyát fényképezte tulajdonosaik kérésére. Későbbi fotósorozatok pedig még az 1920–30-as évekből is fennmaradtak.

Plohn József: Lázár Dezső tanyája, 1904. Előtérben vizesgödör libákkal és kacsákkal, partján egy kislánnyal. Háttérben istálló lovakkal és egy béres fiúval. (TJM HGy FT ltsz.: 2016.1.932.)

Lázár Dezső gazdasága 1904-ben

Az 1904. augusztus 14. és 28. között megrendezett első nagyszabású vásárhelyi ipari és mezőgazdasági kiállításon a részt vevő gazdák terményeik és állataik mellett birtokaikat is részletesen bemutatták az ott készült felvételeken. Ahogy Bernátsky Ferenc megfogalmazta: a Vásárhely és Vidéke című korabeli lap tudósítása szerint így tett három birtokos, Kovács Sebestyén Aladár, Lázár Lajos és Lázár Dezső is.

A neves vásárhelyi református gazdacsaládból származó Lázár Dezső 1896-ban Keszthelyen, a gazdasági akadémián szerzett oklevelet. 1896–1897-ben Nagyszebenben szolgált a császári és királyi 2. huszárezredben. 1899-ben feleségül vette Kokovay Rózsát, akivel hat gyermeket neveltek. 1914 és 1917 között részt vett az I. világháborúban, ahol együtt szolgált gróf Bethlen István későbbi miniszterelnökkel, és barátságot is kötöttek.

Plohn József: Lázár Dezső tanyája, 1904. Előtérben egy intéző, három leány és egy béres. Háttérben szürkemarhák a karámban. (TJM HGy FT ltsz.: 2016.1.933.)

A gazdasági főtanácsosi címet is elnyerő Lázár Dezső vásárhelyi gazdatársadalom jeles képviselője volt, birtokát mintagazdasággá fejlesztette, kiváló állatállományából is kiemelkedett lótenyészete. Aktív közéleti szereplőként tagja volt a törvényhatósági bizottságnak, a Hitelszövetkezetnek, az Országos Gazdaszövetségnek, a Búzaértékesítő Rt.-nek elnöke, ahogy 1920-tól 1937-ig a helyi Gazdasági Egyesületnek is. A Vásárhelyi Újság alapítója és főszerkesztője. Az 1945 utáni években birtokát elkobozták.

Béresek a Kovács Sebestyén család rácúti tanyájának hombárja előtt, 1904. (TJM HGy FT ltsz.: 2016.1.207.)

Fotókon az 531 hold

A Kovács Sebestyén család rácúti birtokáról már két időpontból is őriz fényképeket a vásárhelyi közgyűjtemény. A történet érdekessége, hogy kezdetben csak a Till Viktor által 1926 nyarán készített felvételeket kötötték a családhoz a részletes dokumentáció miatt. Miközben Plohn József hagyatékában szintén számtalan emlék fennmaradt, ám sajnos konkrét nyilvántartás nélkül.

Plohn József: Egy kanász és egy kisfiú mangalicákkal a Kovács Sebestyén család rácúti tanyájának udvarán, háttérben disznóól és gazdasági épületek, 1904 nyarán. (TJM HGy FT ltsz.: 2016.1.291.)

– Szerencsére ezek tanulmányozása közben feltűnt, hogy az egyik fotón szereplő gazdasági épület látható Till Viktor 1926-ban készült egyik fotóján is, így aztán Plohn József felvételeit átnézve kiderült, hogy összesen öt olyan kép maradt fent a Kovács Sebestyén család birtokáról melyet Plohn József készített – mesélte Bernátsky Ferenc.

A Vásárhely és Vidéke 1094-es tudósításában úgy fogalmazott: „Feltűnő csínnal, ízléssel és szakavatottsággal van összeállítva a Kovács Sebestyén Aladárné csoportos gazdasági kiállítása is, mely kitűnő térképek, tervek és fényképekben mutatja be a kiállító 531 holdas rácz úti gazdaságának épületeit, gazdasági üzemét, jószágállományát, esőzési és talajviszonyait.”

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában