2021.02.10. 11:30
A klímaváltozás miatt egyre értékesebb a víz
Öt település már élen jár hazánkban a csapadékvíz megfelelő tározásában és a hirtelen lezúduló eső okozta problémák kezelésében, köztük van Ruzsa is. Tegnap egy konferencián elhangzott, hogy a 2021–2027-es uniós költségvetési ciklusban valamennyi település lehetőséget kap a természetes vízmegtartás kialakítására.
Ruzsa, 20191118. Ruzsai tó már majdnem teljesen elkészült. Képen: Sánta Gizella polgármester. Fotó: Frank Yvette (FY), Délmagyarország
Fotó: Frank Yvette
– A globális éghajlatváltozás mindenkit kihívás elé állít, egyre szárazabb és kiszámíthatatlanabb időjárásra kell számítani, ami aszályhoz és árvízhez vezet – hívta fel a figyelmet Dukai Miklós önkormányzati helyettes államtitkár a Klímabarát Települések Szövetsége és a Belügyminisztérium által szervezett online konferencián kedden.
Vízvesztő ország vagyunk
Hangsúlyozta, a klímaváltozáshoz helyi szinten kell alkalmazkodni, többek közt az értékes vízkincs helyben tartásával. Megjegyezte, vízvesztő pozícióban vagyunk, ezért kiemelten fontosak azok a pályázati lehetőségek, amelyek a jövőben az önkormányzatok rendelkezésére állnak az európai uniós fejlesztési ciklusban és több hazai operatív programban.
Az önkormányzatok lehetőségei a klímaváltozás elleni küzdelemben a 2021–2027-es időszakban című online rendezvényen szintén a víz megtartásának jelentőségéről beszélt Kerpely Klára, a WWF Magyarország Alapítvány projektvezetője is, aki rámutatott, több a potenciális párolgás, mint amennyi csapadék érkezik az országba. Hozzátette, a hosszan tartó szárazságot sokszor nagy zivatarok követik, amik villámárvizeket okoznak.
Felhívta a figyelmet arra, hogy
nem technológiai megoldások kellenek, mert azok a természet összeomlásához vezetnek
a tapasztalatok szerint, helyette inkább a természeti rendszerekre kell alapozni a fenntartható megoldásokat.
Környezetbarát ötletek
Több lehetőségre is javaslatot tett a polgármestereknek, ilyenek voltak például a burkolatlan szikkasztóárkok, a beszivárogtató kavicságyak, az esőkertek, az esővíz gyűjtése föld alatti árkokban, a vízáteresztő szilárd burkolatok és a zöldtetők. Úgy vélte, az erdős területekre is figyelni kellene, például mélyedések kialakításával vagy felső vízgyűjtők alkalmazásával a villámárvizeket tudnák lassítani.
Azt tanácsolta, hogy az önkormányzatok fogják össze a környék gazdálkodóit, és közösen tegyenek vízvisszatartó helyek létrehozásával azért, hogy ne álljon meg a víz a földeken. Szerinte mindemellett szükség lenne a holtágakat összekötni a folyókkal, a vizes élőhelyeket helyreállítani és az ártereket bővíteni.
Ruzsa élen jár
A konferencián szóba került a LIFE-MICACC nevű projekt is, amelynek során a fentiekben említett lehetőségek közül már többet is kihasználtak öt hazai településen, köztük Ruzsán is.
Hercig Zsuzsanna, a BM Önkormányzati Koordinációs Iroda szakmai vezetője elmondta, Ruzsán minden csepp víz érték, ezért a
belterületen egy kisebb tavat alakítottak ki a víz tárolására, míg külterületen, a szennyvíztisztító mögött egy olyan tározót hoztak létre, amely alkalmas a megtisztított víz megtartására.
Továbbá a külterületi csatornákat is fejlesztették, hogy az esővíz ne tudjon gyorsan elfolyni, helyette a környező legelőket tudják öntözni azzal.
Elhangzott, az öt településre látogatásokat is szerveznek majd a polgármestereknek, hogy az ottani módszereket ők is elsajátítsák és alkalmazni tudják helyben. Mindemellett e-learning tananyagokat, útmutatókat és kisfilmeket is kapnak majd, a konferencián pedig a pályázati lehetőségeket is eléjük tárták kedden.