Életre kelt mese az újszegedi színpadon

2020.08.21. 20:00

Családi mesebalettel zárja idei évadát a Szegedi Szabadtéri Játékok + galéria

Hófehérke és a hét törpe mesebalett ma este a Szegedi Szabadtéri Játékok újszegedi játszóhelyén. A fület és szemet gyönyörködtető előadás reprízét szombat este tekintheti meg újra a közönség a fesztivál záróprodukciójaként.

Koós Kata

Fotó: Frank Yvette

Fotó: Frank Yvette

A felháborodás ihlette

A táncjáték ötletgazdája, rendezője és koreográfusa ifj. Harangozó Gyula. A Szegedi Szabadtéri Játékok művészeti igazgatója elmondta: a kétezres évek elején hét éve már a Magyar Nemzeti Balett balettigazgatójaként tevékenykedett, mikor számot vetett, milyen jellegű darabokat mutattak be az idő alatt. Klasszikus és modern, külföldi és magyar balettelőadások egyaránt szerepeltek a repertoárban, továbbá lehetőséget adott hazai és külföldi koreográfusoknak is.

– Nem volt azonban családi balett. A mesék közül a legismertebb Hófehérke története, így körülnéztem, honnan tudnék beszerezni egy produkciót. Egyedül Kijevben játszották. Elutaztam, megnéztem, és nagyon felháborodtam, mert borzasztó infantilis és unalmas volt – emlékezett vissza a darab születésére. Hazaérvén rögvest felkereste Kocsák Tibor zeneszerzőt, akivel ketten alkották meg a 2004-ben bemutatott, azóta pedig világszerte – Európától a Távol-Keleten át Ausztráliáig – elsöprő sikert aratott produkciót.

Varázsvilág

A táncjáték koreográfiája a klasszikus mellett a kortárs balett és a néptánc stílusjegyeit is magában hordozta. A musicalszerű zene fülbemászó és játékos, precíz pontossággal harmonizált a szereplők minden apró mozdulatával. Márpedig azok mindegyikének jelentősége volt, hiszen szöveg híján a táncmozdulatok jelentették a karakterformálás egyetlen eszközét. Hófehérkéből sugárzott az ártatlan naivitás, a királynő kitűnően ötvözte az eleganciát a velejéig romlottsággal, a herceg rajongását, a boszorkány gonoszságát és a vadász vívódó gyötrelmét pedig szinte tapintani lehetett a levegőben. A törpék személyisége nevükhöz híven jól elkülönült, mindössze egy tulajdonság egyezett bennük: mindannyian szerfelett szerethetőek voltak.

Harangozó Gyula elmondta: vadonatúj szereposztással készült Szegedre. Az Operettszínház szólóművészei, már nem aktív művészek, a Szegedi Nemzeti Színház tánckara, továbbá a Magyar Táncművészeti Egyetem és a Madách Tánciskola hallgatói is szerepet kaptak az előadásban.

– Ketten már korábban is táncolták a darabot, de a szegedi környezet mindannyiuk számára újdonság volt. Igazi fesztivál-előadás lett – közölte.

A kitűnő szereplőgárdát, zenét és koreográfiát Velich Rita mesebeli jelmezei és Kentaur varázslatos díszletvilága tette teljessé. A mese életre kelt a színpadon.

A rendező kifejtette: a szabadtéri környezetbe a technikaigényes díszlet átültetése jelentette a legnagyobb kihívást.

– Minden elismerésem a díszletmozgató kollégáké. A nagy ovációs, bravós, rock-koncertes siker komoly része nekik szólt – mondta.

Sikeres évad

Harangozó Gyula művészeti igazgatóként felettébb sikeresnek minősítette a Szegedi Szabadtéri Játékok idei évadát.

– Fantasztikusan jól sikerült. Nem is nulláról, inkább mínuszból indultunk. Ehhez képest meg tudtuk tartani az újszegedi programunkat, ráadásul a Dóm téri produkciók tekintetében az Akárkivel régi restanciánkat pótoltuk, az Ajándékkoncerttel pedig meg tudtuk ünnepelni Beethoven születésének évfordulóját. Akik úgy érezték, hogy inkább a lelkükkel, mélyebb dolgokkal foglalkoznának, kicsit más aspektusból szemlélnék az életüket, azok számára a Dóm tér nagyszerű lehetőségeket kínált. Azok pedig, akik a bezártság után mindenekelőtt szórakozásra vágytak, az újszegedi színpad komédiáival szintén jobbnál jobb lehetőséget kaptak erre – fejtette ki.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában