2020.06.10. 10:17
Főleg a mezőgazdaság várja a fiatalokat nyáron
A középiskolások idén főként a mezőgazdaságban helyezkedhetnek el nyárára. Az biztos, hogy idén lényegesen több diák szeretne dolgozni, mint amennyi munkalehetőség van.
A kereskedelembe azokat várják inkább nyáron, akiknek már van gyakorlatuk.
Fotó: Karnok Csaba
– Csongrád megyében harminc százalékkal kevesebb diákot kérnek a munkáltatók, Békés megyében ötven százalék alá esett a diákfoglalkoztatás. Nagyjából ez utóbbi az országos átlag is. A március eleji felvásárlási láz miatt magas óraszámban dolgozhattak a felsőoktatásban tanulók, most inkább saját munkavállalóiknak adnak lehetőséget a nagyvállalatok – fejtette ki Szolga Judit, a Fürge Diák Iskolaszövetkezet dél-alföldi régióvezetője.
Hozzátette, nyáron egy-két hónapra azokat várják a nagyobb áruházak, akik az iskolaidőszak alatt is dolgoztak, és már van árufeltöltési vagy pénztárosi gyakorlatuk.
Szülői elszántság
Szolga Judit szerint az már biztos, hogy lényegesen több középiskolás szeretne nyári munkát az idén, mint amennyi munkalehetőség lesz. Azt is tapasztalta, hogy a szülők most jobban szorgalmazzák, hogy dolgozzanak gyerekeik a nyáron. A szegedi iskolaszövetkezetbe újonnan regisztráló középiskolás édesapja saját motivációjáról azt mondta: szeretné, ha a fia felelősséget tanulna. Azt, hogy saját erőből érje el azokat az extra dolgokat, amit szeretne megvásárolni magának. Támogatja a kitűzött céljaiban, segíti a regisztrációtól egészen az elhelyezkedésig.
Nem a zsebpénz a tét
– Évről évre más a diákmunkára érkező csapatok összetétele – mondta Tamás István, a csanádpalotai Zöld Határ Növénytermesztési Kft. ügyvezetője, aki általános jelenségként érzékeli a jelentkezők megváltozott motivációját. Míg korábban a zsebpénzért dolgoztak a fiatalok, most nem feltétlenül létszükség a kereset, illetve kevésbé érzik a munka súlyát. De ebben a változó világban alkalmazkodni kell egymáshoz, pozitív hozzáállással és pedagógiai érzékkel segíteni a diákokat.
– A térség nagyon erős mezőgazdasági munkákban, az ágazatban a foglalkoztatást nem érintette a járványhelyzet. Az idei nyár nagy kérdése, hogy a diákok hajlandók-e mezőgazdasági idénymunkát, paradicsomcsomagolást, kukorica-utóellenőrzést vagy -nemesítést vállalni, ugyanis kevésbé lesz lehetőségük válogatni – magyarázta.
Vonzó a vendéglátóipar
Ezt erősítette meg a diákok oldaláról a hetek óta aktívan nyári munkát kereső szegvári fiatal lapunknak. A 16 éves, tanév közben Szegeden kollégista fiú először nem akart mezőgazdasági munkát, de végül kukorica-utóellenőrzésre jelentkezett. Próbálkozott a vendéglátóiparral, azt remélve, hogy a Balaton környékén a Csongrád-Csanád megyei 800-900 forintos nettó órabérnél jobbat adnak.
A déli parti települések éttermeinél próbálkozott, de kora és a tapasztalat hiánya miatt egyelőre elutasították. Az meglepte, hogy a fizetések ott sem magasabbak. A foglalkoztatói oldalról Szolga Judit is megerősítette, hogy a diákok kifejezetten szeretnek a vendéglátásban, turizmusban dolgozni, de jelenleg erre még nincs lehetőségük.
Anna és Virág 16 évesek, tavaly egy pékségben dolgoztak Hódmezővásárhelyen. Idén más munkát keresnek.
– Kukorica-utóellenőrzést csinálunk majd, ugyanis az fizet a legjobban, 1200 forintot óránként. Egy szórólapon találtuk ezt a lehetőséget. Még soha nem próbáltuk – magyarázta lapunknak Anna.