2 órája
Ősztől automatikai technikusokat képez a szentesi Pollák (videóval)
A munkaerőpiaci igényekre – a BYD autógyár Szegedre érkezésének hírére – villámgyorsan reagált a HSZC Szentesi Pollák Antal Technikum: 2025 őszétől tervezi elindítani automatikai technikus képzését.
Jó hír a pályaválasztó nyolcadikosoknak: a következő tanévtől új, a munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelő szakmát szeretne kínálni diákjainak a szentesi Pollák – ez az automatikai technikus.
A jövő szakmái
Az iskola automatikai technikus képzése az okosotthon tervezésre és építésre, valamint az elektromos autógyártás kihívásaira készíti fel a jövő elektronikai és informatikai szakembereit – a térségben épülő BYD autógyár miatt az induló új szakmaképzés tehát óriási jelentőséggel bír.
Kovács Attila, az iskola igazgatója elmondta, a Pollák 5 éves technikumi képzéseit két ágazaton indítja: Elektronika és elektrotechnika ágazatukon belül az automatikai technikus mellett a már jól bevált erősáramú elektortechnikus képzés választható, ahol a villanyszereléstől az ipari környezeti erősáramú tervezésig terjedő, átfogó tudást kap a diák.
Informatika és távközlés ágazaton a következő tanévben a szintén 5 éves szoftverfejlesztő és -tesztelő (szoftvereket terveznek, fejlesztenek), valamint informatikai rendszer és alkalmazás-üzemeltető technikus (hálózati szakember, aki számítógépes rendszereket hoz létre, tart karban) szakmákban terveznek osztályokat indítani.
Jobb érdemjegy, több pénz
A 2015 óta a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum intézményeként működő, 1963 -ban indított Pollákban az új technikumi rendszer részeként az első két év után ágazati alapvizsgát tesznek a diákok, akik a képzés során tanulmányi átlaguk alapján ösztöndíjat, illetve a duális szakmai oktatásban munkabért kaphatnak. A képzés végén egyszeri pályakezdési juttatásban részesülhetnek.
A tanulmányi átlag alapján kiszámított ösztöndíj miatt minden jegy számít a diákoknak, akik a jobb jegyért hajlandóak javítani, felelni – emelte ki Kovács Attila, hozzátéve, az elvárás igen magas. A kötelező érettségi tárgyak oktatása a gimnáziumival azonos tartalommal és óraszámban szerepel a tanrendben, ezért az emelt szintű szakmai vizsga teljesítése után szakképzettségről szóló bizonyítványt és mellé érettségit is szereznek a diákok.
Okleves technikusképzés IT guruknak
Az okleveles technikusképzés idén indult el a Pollákban. Jelenleg 17 fő vesz részt az informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető okleveles képzésben, amely a Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Karával együttműködve valósul meg. Itt a diákok emelt szinten tanulnak, és az együttműködő egyetemre – legalább jó minősítésű szakmai vizsgával – jó eséllyel automatikusan felvételt nyernek. Később kreditként beszámíttathatják korábban megszerzett technikumi ismereteiket.
A legmodernebb infrastruktúra
A Pollák 4 elektronikai és 7 informatikai szaktanteremmel, egy robotika laborral, valamint egy DKA (Digitális Közösségi Alkotóműhely) műhellyel biztosítja a minőségi oktatást.
Az elektronikai műhelytermekben az elektronikai áramkörök tervezését, tesztelését, nyomtatott áramkörű panelek készítését, PLC programozást, napelemes rendszerek beüzemelését és erősáramú szereléseket, valamint digitális áramkörök tervezését sajátíthatják el a diákok. Ehhez korszerű számítógépekkel, oktató berendezésekkel, programokkal, áramkört tervező és szimuláló szoftverekkel rendelkeznek.
Az informatika területén LEGO robotok, Ozobotok, humanoid robotok és Raspberry Pi mikroszámítógépek is növelik az oktatás hatékonyságát és sokszínűségét. Minden tanteremben interaktív okostábla segíti az oktatást.
Elérhetőség:
Hódmezővásárhelyi SZC Szentesi Pollák Antal Technikum
6600 Szentes, Apponyi Tér 1.
Telefon: +36-63-562-280
E-mail: [email protected]
www.pollak.hu