2020.03.22. 16:33
Emlékházat kap a színészlegenda
Születésének nyolcvanötödik évfordulója alkalmából egy különálló „minimúzeummal” tisztelegnek Őze Lajos előtt. A legendás színész életútja mellett legismertebb szerepét, A tanú című film Virág elvtársát is szeretnék megidézni.
Szentes A leendõ Õze Lajos Emlékház bejárata. Fotó: Majzik Attila
Fotó: Majzik Attila
A Koszta József Múzeum a Csallány Gábor kiállítóhelyen állít emléket a szentesi születésű színészóriásnak: a kiállítóhely hetvenöt négyzetméteres szolgálati lakását újítják fel, hogy abból alakítsanak ki emlékházat. A korábbi elképzelések szerint szintén a ligeti kiállítóhelyen, de egy kisebb helyiségben működött volna Őze Lajos emlékszoba, az új helyszín azonban lehetőséget ad arra, hogy jobban be lehessen mutatni a színjátékos életét, a városhoz kötődő emlékeit és színészi pályáját.
A múzeum még tavaly tavasszal vette fel a kapcsolatot Őze Lajos fiával, Áronnal, aki örömmel fogadta az ötletet és támogatta az emlékház létrehozását.
A Csallány Gábor emlékhelyen az egykori szolgálati lakásban két nagyobb helyiséget alakítanak ki, az egyiket Őze Lajos legismertebb filmszerepének, A tanúból ismert Virág elvtársnak szentelik: itt visszaköszön majd a film egyik főhősének dolgozóasztala, háttérben a Sárkányölő Szent Györgyként megjelenő Rákosival, de jut hely a fotóteremnek is, itt egyebek mellett látható lesz majd Őze Lajos középiskolai tablója, személyes tárgyai és családi relikviái is.
– A család rendelkezésünkre bocsátja az összes emléket, relikviát, amit így megmutathatunk a nagyközönségnek, a filmmúzeumtól pedig megkapjuk a Tanú werkfotóit is – számolt be a részletekről Farkas László, a múzeum igazgatója.
A moziteremben Őze emlékezetes színházi alakításait és egy jelenleg készülő dokumentumfilmet, a pályatársaival, Udvaros Dorottyával, Cserhalmi Györggyel, Ascher Tamással készült interjúkat láthatják majd kivetítve a látogatók.
A tervek szerint az emlékhelyet a színész születésének évfordulója környékén, azaz április végén, de legkésőbb május közepén szeretnék megnyitni.
Őze és Szentes
– A város egyik szegénysorsú családjában nőtt fel. Apja mészárosmesterként, anyja szakácsnőként dolgozott. Nagyanyja otthoni kertjükben virágot termesztett, tanítás előtt az ő virágait tolta talicskán a piacra gyermekként Őze Lajos. Az általános iskola elvégzése után a helyi növénytermesztési technikumban tanult növénytermesztést és állattenyésztést. Az egyik magyarórán olyan hatással mondott el egy Petőfi-verset, hogy magyartanára, Halápiné dr. Sári Ilona a színészi pályára javasolta.