Társadalombiztosítási jogviszony igazolása – kérni kell, ha nem adják

2020.01.04. 15:15

A nyugdíjig elkísér bennünket a tb-kiskönyv

A tb-kiskönyv a társadalombiztosítással járó jogviszonyokat és az azzal kapcsolatos információkat tartalmazza, összesíti a pénzbeli ellátások hosszát és az esetleges kieső időket. Munkahely-változtatásnál a dolgozó kezébe nyomják, ha nem, akkor kérnie kell, mert kéri majd tőle az új foglalkoztató.

Kovács András

Az egyre kevesebb papíralapú nyilvántartás között még ott van a tb-kiskönyv. FOTÓ: ILLUSZTRÁCIÓ

Mára a társadalombiztosítással összefüggő jogviszonyok elektronikus úton is az adóhatóság rendelkezésére állnak, hiszen az ügyfélkapuról számos adat lekérhető, mégis vannak olyan ellátási formák, amelyek megállapításához elengedhetetlenül szükség lehet a tb-igazolványra. Ide sorolandó a táppénz, az anyasági ellátás vagy a nyugdíj alapját képező szolgálati idő meghatározása. Éppen ezért a tb-kiskönyv vezetése kötelező, és ez a munkáltató felelőssége.

Jogviszony

Tb-kiskönyv néven gyakorlatilag az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” nevű nyomtatványt emlegetik. Ezt az új munkahelyen át kell adnunk a foglalkoztatónak, amikor „biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt létesítünk”. Ebből egyenesen következik, hogy a korábbi munkahelyünktől ezt meg kell kapnunk.

Az egyre kevesebb papíralapú nyilvántartás között még ott van a tb-kiskönyv.
FOTÓ: ILLUSZTRÁCIÓ

Hiába törvényi kötelessége ez a volt munkáltatónak, a hatékonyság jegyében kiszervezett bérszámfejtés mellett ez nem mindig akadálymentes, így az-­

után távozáskor nem nyomják a felkészületlen dolgozó kezébe. Az érintett erről legtöbbször csak akkor szerez tudomást, ha az új munkahelyén kérik tőle a tb-kiskönyvet.

Újat is kiállíthatnak

Ha ezt a munkavállaló, vagyis a biztosított nem szerzi be – vagy kérésére sem adják ki neki –, erről a tényről írásban kell nyilatkoznia. Az utóbbit, valamint az erre irányuló írásos felkérést 5 évig meg kell őriznie a foglalkoztatónak. Amennyiben az új munkahely felhívását követő 30 napon belül sem sikerül beszerezni a tb-kiskönyvet a dolgozónak, akkor újat állítanak ki neki.

A munkáltató őrzi

Normál menetben a foglalkoztató az új munkavállalótól átvett igazolványba három napon belül bejegyzi a biztosítási jogviszony kezdetét, és őrzi a tb-kiskönyvet addig, ameddig nála dolgozunk. Amikor felmond a foglalkoztatott, vagy elbocsátják, esetleg nyugdíjba megy, bejegyzik a jogviszony megszűnését a tb-kiskönyvbe és átadják a kilépőnek. Az átvételt a biztosítottnak írásban is igazolnia kell.

A jogalkotó gondolt a másodállást vállalókra is. Amennyiben egy adott, biztosítással járó jogviszony alatt egy másikat is létesítünk, az újabb foglalkoztató bejegyzi a szükséges adatokat, és a lehető legrövidebb idő alatt visszajuttatja az igazolványt ahhoz a munkáltatóhoz, akinél előbb kezdődött a foglalkoztatás.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában