Ugyanúgy képesek sportolni a hallássérültek, mint bárki más 

2019.11.17. 15:16

A diákolimpia összehozta a gyerekeket

Tollaslabdában, asztaliteniszben és sakkban mérték össze tudásukat a gyerekek a Hallássérültek Diákolimpiai Sporttalálkozóján, Szegeden. A hétvégi rendezvényen mintegy száz gyerek vett részt.

Kancsár Tímea

Szeged 2019.111.16. Nagyott hallók tollas bajnoksága képen: Fotó: Török János - Délmagyarország - DM

Fotó: Torok Janos

– Lehetőség a hallássérültek számára, hogy új sportágakat is kipróbálhassanak, a megfelelő kommunikáció segítségével – mondta el lapunknak Kiss Bálint, hogy miért tartja fontosnak a Hallássérültek Diákolimpiai Sporttalálkozóját, amelyet a hétvégén rendeztek meg Szegeden – immáron 29. alkalommal. A 22 éves versenyzővel szombat délután találkoztunk a Squash Clubban, ami délután háromkor már tele volt gyerekekkel, és megkezdték a tollaslabdaversenyt. Bálint elmesélte, asztaliteniszben is versenyzett – azt a Karolina Általános Iskolában rendezték meg –, és egyéni kategóriában első lett.

– Tollaslabdán most veszek részt először, utoljára gyerekkoromban játszottam. Egyébként sokféle sportot kipróbáltam már: a focit, a kézilabdát, illetve jelenleg is járok Pesten röplabdázni – árulta el Bálint, aki a Szegedi SzC Gábor Dénes Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának informatika rendszerüzemeltető szakán tanul.

Fontos a támogatás

A kétnapos sporteseményt a Klúg Péter Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény szervezte, és öt évvel ezelőtt ebbe a munkába bekapcsolódott a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ) is.

– Fontosnak tartottuk támogatni a hallássérültek sporttevékenységét. Az asztaliteniszen és a tollaslabdán túl sakkban mérték össze tudásukat és ügyességüket a gyerekek. Ezek a tornák minimum olyan fontossággal kell hogy bírjanak, mint a többi diákolimpia, hiszen a fogyatékossággal élő emberek is ugyanolyanok, mint bárki más, csak egy-egy érzékszervük sérült – mondta Vajtó Richárd, a FODISZ országos versenyigazgatója.

Tollaslabda verseny is volt a hétvégén, a hallássérült gyerekeknek szervezett diákolimpián. Fotó: Török János

Csaknem százan sportoltak

– Általános és szakiskolás korosztály, többnyire 16-18 évesek, és kizárólag hallássérültek vettek részt a tornán. Elsősorban szegedi és környékbeli iskolák versenyzői jöttek el erre a mostani rendezvényre, de természetesen vannak diákok Pest megyéből is. Tíz köznevelési intézményből csaknem 100 hallássérült diák vett részt – tudtuk meg a szakembertől, aki azt is elmondta, hogy a gyerekek más sportágakat is ugyanúgy tudnak játszani, mint a fentebb említett hármat. Nyilvánvalóan egy picit speciálisabb kommunikációt kell alkalmazni. 29 évvel ezelőtt a sakkra és az asztaliteniszre esett a választás – gondolom, mert tudják kis termekben játszani, pályaszervezéstől és minden más külső körülménytől függetlenül. Később pedig szerették volna bővíteni a repertoárt, ezért jött be a választható sportágak közé négy-öt évvel ezelőtt a tollaslabda. Ezek a sportágak, ha nem is fele-fele arányban, de hasonlóan népszerűek a fiúk és a lányok körében is.

Három helyszínen versenyeztek

A sportesemények három helyszínen zajlottak: a Karolina Óvoda és Általános Iskolában, a Klúg Péter Óvoda, Általános Iskolában és a Squash Clubban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában