2024.11.02. 06:00
Farkas Sándor: Online petíció indult a magyar agrárium jövőjéért
Brüsszel veszélybe sodorhatja a magyar gazdák megélhetését a területalapú támogatások megvonásával, ami az élelmiszer-termelést és az élelmezésbiztonságot is fenyegeti – véli Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, aki bejelentette, online petíció indul a magyar agrárium jövőjéért.
Sajtótájékoztatót tartott Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke és Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, amin kiderült, hogy a gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a Magosz és a NAK közösen online petíciót indított.
Veszélyben van a magyar és az európai fogyasztói társadalom
Farkas Sándor kifejtette, azért van szükség a petíció elindítására, mert Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy olyan előterjesztést hozott nyilvánosságra, amely az Európai Unióban élő valamennyi gazdát és fogyasztót érinteni fogja. Ez az uniós program arról szól, hogyan kell az agráriumban megváltoztatni a tevékenységi köröket, hogyan kell a támogatások jelentős részét megvonni, amit majd valamikor szeretnének az ukrán gazdasági helyzetre fordítani – húzta alá az államtitkár.
A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a nyilvánosságra hozott előterjesztés szerint a húsiparnak, a hús előállításának támogatását is megvonják, hogy az emberek minél több alternatív, növényi eredetű fehérjét fogyasszanak.
Ezeket az intézkedéseket Farkas Sándor úgy értékelte, hogy most „nemcsak a gazda-, hanem az egész magyar és európai fogyasztói társadalom is veszélyben van".
Durva lépés a gazdák ellen
Az európai uniós javaslatban elrejtve ott van a fő kérdés: hogyan lehet megszüntetni a területalapú támogatásokat, hogyan lehet ezeket jövedelempótló támogatásként úgy biztosítani egyes tagállamok vagy egyes térségek számára, hogy közben ez gyakorlatilag már az Európai Bizottság „kénye kedve" szerint történjen – véli Jakab István.
A Magosz elnöke elmondta, hogy ezzel a lépéssel azonban azoktól vonnák el a támogatásokat, akik egészséges élelmiszert termelnek, és akik egészséges környezetet teremtenek, és innentől kezdve már a bizottság elnöke dönti el, hogy melyik ország gazdái jutnak hozzá a forrásokhoz.
Összegezve elmondta: jogállamisági feltételekhez kötve a teljes agrártámogatási rendszert át akarják alakítani Európában, ez pedig durva lépés a gazdák ellen.
Több mint 160 ezer gazdálkodót érintene a változás
Papp Zsolt György, a NAK elnöke arról beszélt, azért kell beszélni az EU Közös Agrárpolitika stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezetéről, mert az meghatározza a gazdák jövőjét. Ráadásul a tervezet a területalapú támogatást vette célba, amely a magyar gazdatársadalom számára a leginkább szükséges, hiszen évente csaknem 500 milliárd forintot ér, és több mint 160 ezer gazdálkodót érint.
A sajtótájékoztató végén a politikusok a petícióhoz való csatlakozásra buzdította az embereket, amit az agrarpeticio.hu oldalon lehet megtenni.