A város egyetlen önkormányzati intézményében sincs működő gázkazán

2024.06.03. 18:00

„Legzöldebb város” díjat kapott Mórahalom

Mint megírtuk, „Legzöldebb város” díjat kapott Mórahalom az idei Virtuális Erőmű Program gálán. Az Energiaügyi Minisztérium támogatásával valósulhatott meg a településen a geotermikus mintaprojekt kiépítése. Ezzel a földgázalapú energiát váltják ki. A beruházás környezetvédelmi és pénzügyi szempontból modellként is szolgál. Minderről Szűcs Anikó, a város önkormányzatának vezető projektmenedzsere beszélt lapunknak.

Arany T. János

A közelmúltban a Dekarbonizált Mórahalom projekt megvalósításáért Balog László mórahalmi kabinetvezető és Szűcs Anikó vezető projektmenedzser a parlamentben megtartott Virtuális Erőmű Program gálán vehette át a Mórahalomnak megszavazott „Legzöldebb város” díjat. A program a köztársasági elnök által fővédnökölt és az Európai Bizottság által a legjobb három uniós energiahatékonysági program közé választott fenntarthatósági kezdeményezés, melynek célja, hogy a partnerek energia- és CO2-megtakarításait pályázatain és projektjein keresztül összegyűjtse, bemutassa, jó példáikat megossza és díjazza.

A 60-as években kezdődött

Szűcs Anikó, a mórahalmi önkormányzat projektmenedzsere, a Magyar Termálenergia Társaság konferenciáján beszélt részletesen a hivatalos nevén „Dekarbonizált Mórahalom – geotermikus alapú fenntartható, kombinált zöldenergetikai mintaprojekt kistelepülések számára” projektről. 

– A rendszer első kútja az 1960-as években létesült, akkor még csak a fürdő számára, mert akkor épült a mórahalmi fürdő. A 2000-es években felismerte a város, hogy ez a kitermelt víz, fűtésre is alkalmas lehet. 2020-ban egy pályázatnak köszönhetően, integrálhattuk a rendszerünket. A cél az volt, hogy az eddig szigetüzemben működő rendszerek, amik csak részben látták el az intézményeinket termálfűtéssel, ennek a fejlesztésnek köszönhetően, 100 százalékosan el tudják látni – magyarázta a szakember. 

Rengeteget spórol a város

A mórahalmi közintézmények 100 százalékban csak a geotermikus energiával működnek, tehát nem használnak gázt. 

– Mindez azt jelenti, hogy ha mondjuk, egy 5-6 fokos az átlaghőmérséklet, akkor körülbelül 5-5500 köbméter gázt spórolunk meg naponta az összes közintézmény esetén. Extrém hideg időjárás esetén, ez még többet jelent. Egyrészt, rengeteg kiadást spórol meg a város, másrészt meg maga a termálrendszer, olcsóbb, fenntarthatóbb üzemeltetést biztosít – fogalmazott.

Nonprofit elven működik

A szakember hozzátette, a rendszer nonprofit elven működik, nem haszonelven, mint egy külső szolgáltató. 

– Ez egy állami támogatásból megvalósuló pályázat volt, és konzorciumi partnereinkkel együtt, kutatás-fejlesztési projekttel karöltve valósulhatott meg. 1,7 milliárd forint támogatást kaptunk, ebből 1,3 milliárd forint támogatásból építettük ki új rendszerünket. Fúrtunk egy új termálkutat, egy új visszasajtoló kutat, több mint 3 kilométer hosszú távvezetéket építettünk, bekapcsoltunk, és kialakítottunk nyolc új hőközpontot, melyen eddig csak gázüzemben működtek, építettünk napelemet és gázmotort. Így lett 100 százalékosan zöld az önkormányzati energiafelhasználás a földgáz tekintetében – zárta beszámolóját Szűcs Anikó, Mórahalom önkormányzatának vezető projektmenedzsere.

KÉPALÁ

Mórahalom követendő példaként szolgál. A városban hamar felismerték és kihasználták a geotermikus energiát. Közintézményeik geotermikus energiával működnek, nem használnak gázt. Archív Fotó: ? 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában