Helyi életstílus

2024.08.03. 16:01

Presszók közelében költ Vásárhely misztikus madara

Több szempontból is különös a havasi sarlósfecske dél-alföldi megjelenése. A mediterrán faj nem is mindennapi helyet választott magának Hódmezővásárhelyen.

Tábori Szilvia

A panelházak illesztései, zugai talán a sziklafalakhoz hasonlóan inspiráló a havasi sarlósfecskéknek. Fotó: Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület

Denevér módjára illesztésekbe, zugokba, redőnyökbe fészkel sok emeletes panelházakban az a madár, amely egész életét a levegőben tölti. Szárnyai formája miatt a havasi sarlós fecskének nevezik, de madártanilag leginkább a kolibrikhez tartozik és dél-alföldi megjelenése egészen misztikus. 

Molnár Ádám, a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület elnöke lapunk megkeresésére elmondta, július utolsó hetében számlálták és figyelték meg a helyi állományt. A különös hangot adó, folyton röpködő madarak Vásárhelyen a Piros Presszó melletti tízemeletes bérházban, a Bagolyvár melletti egyik Kaszap utcai panelban, illetve az Eszperantó utcai Holdfény presszó felett élnek. A vásárhelyi természetvédő hozzátette, eredeti fészkelőhelyén stabil a havasi sarlósfecske állománya, nem veszélyeztetett, ezért is különös a terjeszkedése. Nehezen kutatható, mert egész életüket a levegőben töltik, ráadásul az itteni városi viselkedésük alig ismert. Egyelőre sejtésük sincs arról, hogy a főként mediterrán térségben, illetve magashegységekben élő faj miért jelent meg néhány éve először Debrecenben, majd Hódmezővásárhelyen és Szegeden. De láthatóan kitűnően érzi magát itt. 

A legtöbb esetben olyan helyen fészkelnek, ahol még nem szigetelték le a panelházakat, esetleg a nyílászárót sem cserélték le, talán még redőny is van. Megfigyeléseik alapján általában a magasházak északi oldalát választják a hatodik emelettől felfelé. 

Ha a faj terjeszkedése az eddigi növekedési tendenciát követi, a jövőben további költőpárokra és újabb költőhelyekre számíthatunk a városokban, különösen a panelházas lakóövezetekben. Molnár Ádám úgy fogalmazott, városi környezetben költ a mediterráneumban is, a nálunk megjelenő fészkelők az emberi lakó környezetből kiemelkedő magas épületeket választották, amelyek feltételezhetően hasonló inspirálóak számukra, mint az eredeti költőhelyén megtalálható sziklafalak, meredek tengerparti sziklák, óvárosok épületei.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában