2024.08.03. 16:01
Presszók közelében költ Vásárhely misztikus madara
Több szempontból is különös a havasi sarlósfecske dél-alföldi megjelenése. A mediterrán faj nem is mindennapi helyet választott magának Hódmezővásárhelyen.
A panelházak illesztései, zugai talán a sziklafalakhoz hasonlóan inspiráló a havasi sarlósfecskéknek. Fotó: Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület
Denevér módjára illesztésekbe, zugokba, redőnyökbe fészkel sok emeletes panelházakban az a madár, amely egész életét a levegőben tölti. Szárnyai formája miatt a havasi sarlós fecskének nevezik, de madártanilag leginkább a kolibrikhez tartozik és dél-alföldi megjelenése egészen misztikus.
Molnár Ádám, a Vásárhelyi Természetvédelmi Egyesület elnöke lapunk megkeresésére elmondta, július utolsó hetében számlálták és figyelték meg a helyi állományt. A különös hangot adó, folyton röpködő madarak Vásárhelyen a Piros Presszó melletti tízemeletes bérházban, a Bagolyvár melletti egyik Kaszap utcai panelban, illetve az Eszperantó utcai Holdfény presszó felett élnek. A vásárhelyi természetvédő hozzátette, eredeti fészkelőhelyén stabil a havasi sarlósfecske állománya, nem veszélyeztetett, ezért is különös a terjeszkedése. Nehezen kutatható, mert egész életüket a levegőben töltik, ráadásul az itteni városi viselkedésük alig ismert. Egyelőre sejtésük sincs arról, hogy a főként mediterrán térségben, illetve magashegységekben élő faj miért jelent meg néhány éve először Debrecenben, majd Hódmezővásárhelyen és Szegeden. De láthatóan kitűnően érzi magát itt.
A legtöbb esetben olyan helyen fészkelnek, ahol még nem szigetelték le a panelházakat, esetleg a nyílászárót sem cserélték le, talán még redőny is van. Megfigyeléseik alapján általában a magasházak északi oldalát választják a hatodik emelettől felfelé.
Ha a faj terjeszkedése az eddigi növekedési tendenciát követi, a jövőben további költőpárokra és újabb költőhelyekre számíthatunk a városokban, különösen a panelházas lakóövezetekben. Molnár Ádám úgy fogalmazott, városi környezetben költ a mediterráneumban is, a nálunk megjelenő fészkelők az emberi lakó környezetből kiemelkedő magas épületeket választották, amelyek feltételezhetően hasonló inspirálóak számukra, mint az eredeti költőhelyén megtalálható sziklafalak, meredek tengerparti sziklák, óvárosok épületei.