12 tonna pontyot telepítettek idén megyei horgászvizekbe

2024.07.23. 17:00

Kifogták az idei legnagyobb halat megyében

Különleges szegedi horgász- és vadásznapot tervez őszre a megyei horgász szövetség, ahol jelölt és méretes, úgymond kormorán álló kecsegéket is telepítenek majd. A legnépszerűbb horgászhalból, a pontyból pedig idén már 12 tonnát engedtek megyei vizekbe.

Tábori Szilvia

Rekordhal nyomában. Török Gábor és a Tiszából pergetve fogott 50 kilós harcsája. Fotó: HECSMESZ

Már az eddigi fogások is felforgatták az idei rekordlistát, de a sikersorozat nem állt meg. Nemrégiben egy újabb csúcseredményről értesült a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége, méghozzá egy 50 kilós, a Tiszából kifogott harcsáról. Török Gábor pergetve fogott rekordhala a jelenlegi lista legnagyobbja.

rekordhal-horgász
Rekordhal nyomában. Török Gábor és a Tiszából pergetve fogott 50 kilós harcsája. Fotó: HECSMESZ

15 tonna kifogott ponty

Az 1993-ban alakult a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségének ügyvezető elnöke, Oláh Szabolcs a Rádió7-nek a megyei horgászvizekről úgy fogalmazott: igen változatosak, hiszen a csatorna jellegű víztől kezdve a nagy kiterjedésű mentett oldali holtágakon át az olyan titkokat rejtő, izgalmas folyók, mint például a gyors sodrású Maros is megtalálható. Ráadásul vizeink kiváló adottságúak, jó a haleltartó képességük

A legnépszerűbb horgászhal, a ponty éves fogási mennyisége például közel 15 tonna volt tavaly. A fajtából egyébként a megyei szövetség rendszeres, több korosztályos telepítésével idén eddig majdnem 12 tonna került a vizekbe, kétnyarasból 6 ezernél több, háromnyarasból is 3300 kilogramm. A szövetség 2015 óta telepít kétnyaras egyedeket, és ahogy Oláh Szabolcs is elmondta, fontos, hogy azok megtalálják helyüket új környezetükben. A fogási naplók alapján egyébként egyértelműen gazdagodott az állomány.

A tíz éve nem fogható fajta

Nemrégiben pedig majdnem egymillió darab előnevelt, tiszai nyurga tájfajta pontyivadékot helyeztek ki az Alsó-Tisza egyes szakaszain, valamint hullámtéri holtágakon, Körtvélyesen és Mártélyon. A halfaj nem védett, de ritkuló állománya miatt több mint tíz éve már nem fogható

Oláh Szabolcs beszélt arról is, hogy egy két évvel ezelőtt indított állományerősítő országos program, egyúttal a tiszai és dunai szakaszok halgazdálkodóinak célja, hogy a kuriózumnak számító fajta ismét fogható státuszú legyen. Egy őszre tervezett szegedi horgász- és vadásznap fontos eleme lesz a jelöltkecsege-telepítés, amikor is méretes, negyven deka feletti – úgymond kormorán álló – egyedeket helyeznek ki, hogy visszafogáskor monitorozzák, milyen utat jártak be a telepítés és a kifogás között.

Erősíteni a természetes állományt

A megyei horgász szövetség egyébként már 2016-tól folyamatosan telepített különböző korosztályú kecsegét. Az őshonos tokhal ugyanis akkor lesz újra horgászható, ha bizonyított, hogy a kihelyezett állomány itt maradt és gyarapodott.  

Oláh Szabolcs szerint azért is fontos az alapvető horgászati alapismeret, hogy mindenki tisztában legyen azzal, mely egyedek fogása tiltott például. Ráadásul vannak egyedi sajátosságú vizek, mint például a mártélyi holtág, ahol helyi korlátozás alá esik a fogassüllő és a ponty. A hetven centiméter felettieket vissza kell engedni a vízbe, ezzel védik ugyanis a kapitális egyedeket, hogy erősítsék a természetes állományt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában