Helyi életstílus

2024.03.06. 20:30

A közös mesehallgatás élményt ad

Élmény közösen mesét hallgatni, és aztán valami szép díszt vagy figurát készíteni a mese főhőséről – nemcsak gyerekeknek. A csongrádi gyermekkönyvtárban vannak kisgyerekek, akik éppen itt, a Meseklub foglalkozásán tanulnak meg például ollóval bánni.

Darók József

A Meseklubban az olló gyerek kezébe való. Fotó: Darók József

Húsvétra hangolódtak szerdán délután a Csemegi Károly Könyvtár gyermekkönyvtárában, ahol a Meseklubban ezúttal Nyúl Péter volt a főszereplő. Az ingyenesen látogatható, de nemcsak ezért népszerű programot Gulyásné Forgó Eszter könyvtáros vezeti, ő is indította el, még 1989 októberében, vagyis idén már 35 éves lesz a Meseklub. 

Fotó: Darók József

Bakelittel kezdték

A szintén régen futó, tavaly 30 éves sorozatuk, a Hagyományőrző klub mellett a szellemi kultúra ápolására is nagy hangsúlyt fektetnek a könyvtárban. A program alapítója elmesélte, mesehallgatással kezdődik minden alkalom, egy időben bakelitlemezről is szóltak a népmesék, vagy műmesék, de ma már ő maga olvassa fel ezeket a gyerekeknek. 

 A mesék élményszerű feldolgozását segítjük illusztrálással, különböző technikákkal a történetekhez kapcsolódóan bábokat, díszeket készítünk el közösen. Kapcsolódunk az éppen aktuális ünnepkörhöz, vagy az évszakokhoz, Mikulást és sünit is alkotunk, legutóbb, amikor macit készítettünk, alig fértek el. Dramatizálunk is olykor, és papírszínházzal is mesélek, ez egyfajta színházi élményt jelent a gyerekeknek. A mesék értékes tartalmukkal is tanítanak, a Nyúl Péter üzenete például a családi összetartás 

– magyarázta Eszter.

Fotó: Darók József

Ma már gyermekükkel jönnek

Az egykori gyerekek is visszajönnek, immár a saját csemetéjüket hozzák.

Ezt a példát erősíti Horváth Éva. 

Mindig csoportosan jöttünk, megbeszéltük az iskolában, és inkább lányos programként él emlékeimben a gyerekkori meseklub 

– fogalmazott. Bár ők a fiúk táborát erősítik, hiszen két éve rendszeresen járnak ide kisfiával, ahogyan a hagyományőrző klubba is. Vörösné Zsuzsa nagymamaként a két unokájával szokott jönni, de harminc éve még a gyerekeivel tette ugyanezt. Úgy látja, nagyon sokat fejlődött a klub, vannak visszatérő dolgok, de a korral is haladnak. Jónak tartja, hogy az itt készült tárgyak között vannak fiúsak és lányosak is, mindet elteszik otthon emlékbe. 

Pozitívum még, hogy a gyerekkönyvtárban nem dobnak ki könyvet, ha ritkább olvasnivalót keres valaki, kérésre megszerzik 

–tette hozzá.

Fejleszti az ügyességet

A kézműveskedés során képességeik is fejlődnek, ügyesedik a kezük, a finommotorikájuk, nagy élmény számomra, amikor én mutatom meg először egy kisgyereknek, hogyan kell ollóval vágni, de a tűbe fűzést is sokan nálunk tanulják meg 

– mondta Eszter. A Meseklub valóban olyan hely, ahol gyerek kezébe olló is való. A szerdai foglalkozáson nyuszi tojástartót készítettek dekorgumiból Eszter irányításával, és a végén mindenki elégedetten állhatott a csoportképre a nyuszijával. 

Legközelebb a hagyományőrző klubban találkoznak, március 20-án tojásírással számítanak a családokra, majd két hétre rá folytatódik a Meseklub, a tervek szerint kapcsolódnak még a tavaszi ünnepkörhöz: csibefigurát készítenek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában