2023.02.15. 21:45
Gyógyhatású fagyöngy Rákospalotán
Fűben-fában orvosság. A fagyöngyöt az érelmeszesedés megelőzésére és a hagyományos kezelésekkel együtt a magas vérnyomás kezelésére is használják. Fotó: Török János
Amikor először láttam ezeket a furcsa, fák ágai közt lévő gömbölyű bokrokat, azt hittem, furcsa madárfészkek. Mielőtt még feltehettem volna buta kérdésemet, tájékozott kollégám felvilágosított, hogy félélősködő, örökzöld növényről van szó, amely a gyógyászatban is jól ismert. A Wikipédia azt írja róla, hogy a fehér fagyöngy a szantálfafélék családjába tartozó, Magyarországon is jól ismert és egész Európában elterjedt félélősködő, örökzöld növény. Leggyakoribb gazdanövényei az almafa, a nyárfa, a fűzfa, az akácfa, amelyek ágain gömbölyű, 60-100 centiméter átmérőjű bokrokat képez.
Ugyanez a kollégám azt is elmondta, hogy van egy ismerőse, aki a fagyöngynek köszönhetően teljesen elhagyta a vérnyomásgyógyszerét. A fagyöngyöt az érelmeszesedés megelőzésére és a hagyományos kezelésekkel együtt a magas vérnyomás leküzdésére használják. Európában több laboratórium állít elő belőle és forgalmaz különböző serkentő hatású készítményeket, az onkológia területén való felhasználásra.
A fagyöngy vérnyomáscsökkentő hatását állatkísérletek igazolták. Immunrendszert serkentő rákellenes hatása viszont a viszkotoxinoknak és a lektineknek tulajdonítható. Egy tanulmány szerzői megállapították, hogy további független és megalapozott klinikai vizsgálat szükséges ahhoz, hogy a fehér fagyöngy onkológiai hatását el lehessen dönteni.
De vigyázat! Mielőtt fára mászva nekiállnánk lelegelni a fagyöngyöt, legyünk tisztában azzal, hogy a fagyöngylevél összetevőinek mérgező hatását is kimutatták. A bogyók tartalmaznak veszélyes hatóanyagokat is.