Egyre több madarat vonz a park

2021.02.10. 20:01

Északi madarak is látogatják a Szentháromság téri etetőket Csongrádon

Két éve tették madárbaráttá önkéntes diákok és a környezetvédők a Szentháromság téri parkot. Az eltelt időszakban bebizonyosodott, szívesen keresik fel a helyet az erdők szárnyas lakói. A parkban nem csak az őshonos fajokat lehet megtalálni, nagy hidegben gyakori vendégek az északabbra fekvő országokból idehúzódó madarak is.

Majzik Attila

Deák József , a Környezet- és Természetvédõk Csongrád Városi Egyesületének elnöke a helyi madárbarát parkban. Fotó: Majzik Attila

Egy önkéntes diákprogramban hozták rendbe a Szentháromság téri park területét a Batsányi János Gimnázium és a helyi mezőgazdasági szakközépiskola tanulói 2018 decemberében.

Ebben a parkban nem kell koplalniuk a madaraknak, mutatja Deák József.
Fotó: Majzik Attila

A diákok amellett hogy újrafestették a park korlátjait és rendbe hozták a padokat, tizenöt madáretetőt és tíz madárodút is építettek. Ezenkívül felmérték az ott élő fákat, cserjéket, és egy, a madárbarát parkokban általában előforduló madárfajokat bemutató táblát is kihelyeztek.

Rendszeresen feltöltik a park etetőit

A Bársony István Mezőgazdasági Technikum tanulói az elmúlt években is nyomon követték a park és a madarak életének alakulását, legutóbb is ők töltötték fel az etetőket napraforgómaggal és „madárkaláccsal”, azaz golyó formájú eleséggel.

– Bármilyen, főleg olajos magvakkal érdemes etetni a madarakat, ez megfelelő táplálékot jelent nekik ebben az időszakban. Az eleség nemcsak az őshonos madaraknak jelent táplálékforrást, hanem a tőlünk északabbra fekvő országokból telelni hazánkba költöző madárfajoknak is

– tájékoztatott Deák József.

Megeszik a kártevőket

A Környezet- és Természetvédők Csongrád Városi Egyesületének elnökétől megtudtuk, a kihelyezett etetőknek és odúknak is megvan a maguk eredménye: megfigyeléseik szerint a téli és a nyári időszakban is egyre több énekesmadár jelenik meg a parkban.

– Biztonságos helyen fészkelhetnek a telepített odúkban, ez is segít idecsalogatni a madarakat. Azt tapasztaljuk, hogy növekedett az itt élő madarak száma, leginkább széncinegékkel, erdei pintyekkel, zöldikékkel, fekete rigókkal, illetve kis és nagy fakopáncsokkal lehet találkozni a parkban. Ez pedig a biológiai védekezés, a kártékony rovarok pusztítása szempontjából előnyös

– összegzett a környezetvédők elnöke.

Csak kenyeret ne adjunk!

A természetvédők nem csak ennek a parknak a madaraira figyelnek oda, emellett egy Zöld Pont irodát is működtetnek. Környezetvédelmi tanácsadó irodájukat főleg a téli időszakban keresik fel a helyiek, a legtöbben arra kíváncsiak, szabad-e etetni a Holt-Tiszán a hattyúkat.

– A hattyúk általában akkor jelennek meg a Holt-Tiszán, amikor a környező holtágak vizei befagynak. Nem kell őket félteni, találnak maguknak táplálékot, de ha szeretnénk, apróra vágott káposztával vagy almával etethetjük őket. Nagyon fontos, hogy kenyérhéjat, kenyérbelet semmiképpen se adjunk nekik, de a madáretetőbe se tegyünk kenyeret. Ez azért veszélyes számukra, mert a begyükbe beledagad

– hívta fel a figyelmet Deák József.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában