A csillagok nyomában

2020.12.11. 19:07

Tetoválóból lett asztrofotós a szentesi férfi

Nemes Ferenc három éve még leginkább úgy jellemezte volna magát, mint egy tetovált rocker, akinek mindene a bulizás. Aztán viszont egy nagy fordulatot vett az élete, hátat fordított a korábbi életmódjának, és minden szabadidejét az égbolt vizsgálatának szentelte. Mára egy több ezer fős csillagászattal foglalkozó közösséget vezet, ahol jó tanácsokkal segíti a kezdőket.

Majzik Attila

Nemes Ferenc asztrofotós. Fotó: Nemes Ferenc

– Egészen más típusú életmódot éltem, mint most, zenéltem, tetováltam, aztán három éve egyszer csak úgy döntöttem, elég volt, véget vetek a lázadó, bulizós, rocker életnek. Gondolkodtam, hogy mihez kezdhetnék a felszabadult időmmel, ekkor jött képbe a csillagászat: gyerekkorom óta érdekelt, csak sosem jutott rá elég időm, mindig más volt a fontosabb.

Belemerültem, éjszakákon át olvastam a témáról, aztán vettem egy kis távcsövet. Azzal láttam meg a Szaturnusz gyűrűit a kertünkből, abban a pillanatban rabul ejtett a dolog.

A párom, Valkai Erika fotózik, ő a villámokat szereti, viharvadász. Innen jött az ötlet, hogy én is megörökítsem valahogy a látottakat – mesélte Nemes Ferenc.

Nemes Ferenc asztrofotós. Fotó: Nemes Ferenc

Az amatőr asztrofotós elkezdte összeállítani a felszerelését, de az eszközök igen drágák voltak – némelyik szó szerint csillagászati összegbe került – ezért inkább úgy döntött, maga próbálja meg összeszerelni, amit csak lehet. – Az első távcsövem egyik alkatrésze törött volt, amikor kicsomagoltam, azt kénytelen voltam megcsinálni, így kezdődött a barkácsolás, feltalálás.

Többek között ezért is hoztam létre a Csillagvadászok közösséget a Facebookon, hogy elérhetővé tegyük a csillagászatot mindenkinek.

Nálunk azok is kaphatnak hasznos tippeket, trükköket, akik nem tehetik meg, hogy drága felszerelést vegyenek, vagy máshol nem kaptak segítséget. Amikor én kezdőként elkezdtem érdeklődni az ezzel a témával foglalkozó csoportokban, nem kaptam segítséget, sőt, inkább elhajtottak, a párom mellett egyedül Horváth László és Sáfár Sándor segítettek. Ezért is fontos, hogy a közösségünkben segítsünk egymásnak: leckéket írok, amiben hétköznapi nyelven beszélünk az asztrofotózásról, illetve hetente egy élő videót is adok – számolt be Nemes Ferenc.

Hozzátette, bár volt, hogy

Holdról készült asztrofotóját választotta a nap képének a National Geographic,

mégsem ez számít, a legfontosabb feladatának a csaknem négyezer fős közösségük egyben tartását tartja.

A Csillagvadászok között a hagyományos fotózás mellett a mobiltelefonos fotózás is téma, emiatt szakmai körökben egyenesen eretneknek kiáltották ki az asztrofotóst.

Amikor kiderült, hogy mobilos fotókat is csinálok az égboltról, szinte ellenségként kezeltek bizonyos csoportokban. Én azt szeretném megmutatni, hogy igenis lehet akár egy mobiltelefonnal is értékelhető képeket készíteni a csillagokról, egy mobil és egy állvány elég lehet hozzá.

A különböző módszereket kiegészítve a saját ötleteimmel egy olyan adaptert fejlesztettem ki, aminek a segítségével rá lehet csatlakoztatni a telefont a távcsőre: fotóztam már ilyen technikával a Marsot és az Orion-ködöt is.

Az Orion-köd. Fotó: Nemes Ferenc

Több dolgon is dolgozom, ami a csillagászathoz, a fotózáshoz kapcsolódik, sok újításom már nem csak papíron létezik. Az tervezem, hogy hivatalosan is gyártani fogom ezeket az eszközöket, tavasszal, nyár elején már szeretném elindítani a gyártást – osztotta meg a hobbifotós.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában