2020.08.26. 15:50
Esélye sem volt a szegény őslajhárnak
Az eddigi legerősebb állati harapásnyomra bukkantak egy 13 millió éves lajhárfosszílián: egy kajmánszerű állat 46 fognyomot hagyott hátra a perui Napo folyó közelében talált leleten.
A scaled model of a Purussaurus is seen at the Peruvian Natural History Museum in Lima, 16 March 2006. The Purussaurus was a giant prehistoric alligator (or caiman) who lived in South America, 20 million years ago. The whole body measured nearly 15m (50 ft) which means that the Purussaurus is one of the biggest crocodilians that ever existed. During the 2005 summer, a french-peruvian expedition found new Purussaurus fossils in Amazonia (600 km from Lima) who were used to make the model. AFP PHOTO/EITAN ABRAMOVICH (Photo by EITAN ABRAMOVICH / AFP)
Forrás: AFP
Fotó: Eitan Abramovich
A kutatók a szerencsétlenül járt lajhárféle hátsó lábcsontját elemezve rekonstruálták a támadást. Az ősi kajmán harapásának ereje hét tonna volt, tehát több mint négyszer nagyobb, mint az állatvilágban valaha mért legerősebb harapásnyom – közölte Rodolfo Salas-Gismondi, a kutatásról beszámoló tanulmány vezető szerzője.
A második legerősebb harapás egy modern bordás krokodilé (Crocodylus porosus), amelynek harapási erőssége 1,6 tonna – olvasható a CNN honlapján.
„Annyira erőteljes volt a harapás, hogy több fog is áttörte a sípcsontot, és nagy területeken beszakította a kortikális csontállományt. A lajhár nem élte túl”
- mondta Salas-Gismondi, a limai Universidad Peruana Cayetano Heredia paleontológusa.
A kutatók megállapították, hogy a harapásnyom a purussaurus nevű óriáskajmánhoz tartozott.
A fosszília ritka betekintést nyújt a több millió évvel ezelőtt Amazónia területén élt ragadozók és zsákmányaik viszonyába. Ez az első emlőshöz tartozó lábcsont, amelyet az Amazonas perui részén fedeztek fel és amely krokodilféle harapásának nyomát viseli, ezért nagy jelentősége van az ősi ökoszisztémák dinamikájának megértésében – emelte ki a kutató.
A lajhár fosszíliáját 2004-ben találta meg Francois Pujos argentin paleontológus. Akkor még keveset lehetett tudni azokról az állatokról, amelyek ennek a lajhárfélének a korában a területen éltek.
Francia, perui és amerikai szakértők 15 éven át kutatták a Pebas Formation nevű területet, ahol tavak és mocsarak nyújtottak tökéletes élőhelyet az ősi krokodiloknak és kajmánoknak 11-20 millió évvel ezelőtt.
A szakértők eredményeikről a Biology Letters című tudományos lapban mutatták be.
Borítóképünkön az őslajhárral végző őskajmán, a purussaurus rekonstrukciója látható