2014.11.06. 14:00
En garde, professzor urak!
DélmagyArchív 1938: Vívónemzet vagyunk: tudományos vitáinkat kardpárbajjal intézzük.
1938 júliusában két neves szegedi professzor szabályszerű kardpárbajt vívott egy tudományos kérdés miatt a lovassági laktanya vívótermében.
A párbajban dr. Zolnai Béla irodalomtörténész, a francia nyelv és irodalom professzora az orrán, dr. Fógel József történész, az egyetemes történelem professzora pedig a karján sebesült meg könnyebben.
A két tanárt korábbról barátság kötötte össze, és a párbaj után is kibékülve távoztak a vívóteremből és utaztak szabadságra.
Zoltai és Fógel professzorok párbaja. Délmagyarország 1938. július 16.
A professzorokat az a kérdés osztotta meg, hogy létesítsenek-e török tanszéket a szegedi egyetemen. Egy kari ülés után aztán a két professzor messzebb ment a szavakban, mint kellett volna.
Zolnai professzornak még két lovagias ügye keletkezett szegedi egyetemi tanárokkal: Horger Antal nyelvésszel és Mészáros Gyula török nyelvi szakelőadóval, ezeket azonban békés úton intézték.
Zolnai Béla 1925-1940 között a szegedi Ferenc József Tudományegyetemen a Francia Filológiai Intézet vezetője volt. Szegeden 1927–1942 között alapította és szerkesztette a Széphalom című szellemtörténeti folyóiratot, ahol többek között Radnóti Miklós indulását segítette. A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja volt.
Zoltai Béla Szerb Antal Magyar irodalomtörténetéről. Délmagyarország 1935. december 25.
A Délmagyarország 1935-ös karácsonyi számában megvédte Szerb Antal Magyar irodalomtörténet című munkáját.
Fógel József 1925-től haláláig a szegedi egyetem tanára volt, és eközben a magyarországi humanizmus tanulmányozta, számos Bécsben lappangó corvina megtalálása fűződött nevéhez. A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt.
Halála alkalmával méltatás jelent meg a Délmagyarországban, a cikk itt folytatódik.