2021.11.14. 13:45
„Édes jó Angyalom!” – haláláig őrizte Klebelsberg Kuno leveleit Botka Sarolta
A Klebelsberg Egyetemi Könyvtár digitális gyűjteményében elérhetők Klebelsberg Kunóné Botka Sarolta, a kultuszminiszter 1951-ben kitelepített özvegyének visszaemlékezései, dokumentumai és a család kevéssé ismert fotói.
A gyermek Klebelsberg Kunó 6 évesen karddal, lovon és puskával 1881-ben. A nevelés nem ért célt, mert az ifjú a katonai pálya helyett a tanulást választotta.
Fotó: SZTE Klebelsberg Egyetemi Könyvtár
A szegedi fogadalmi templom sírboltjában Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatási miniszter (1875–1932) mellett 1964 augusztusa óta ott nyugszik hitvese, Klebelsberg Kunóné Botka Sarolta is. Az ő halálhírére nem kondultak meg a szegedi harangok, neve a Délmagyarországban 1964. július 28-án csak egy név volt az elhunytak listájában. Klebelsberget, a szegedi egyetemi építkezések fő mentorát addigra már teljes elhallgatás övezte; kevesen tudták, hogy özvegye Hamvas Endre püspök könyörületéből élete utolsó kilenc évét a Dóm téri püspökség épületében élte le. Az idős asszony Életutunk címmel ezekben az években zárta le visszaemlékezéseit férje életéről és saját viszontagságairól a háború, majd a Rákosi-korszak, a kitelepítés közepette.
A tintával, kerek betűivel írott emlékezést 1964-ben a 86. évében járó Klebelsberg Kunóné Botka Sarolta írógépbe diktálta (a kézírásos változat fennmaradt az egyházmegye levéltárában). A gépelt kézirat fölé ezt írta: „Sajnálnám, ha elkallódnának, azért kérem meg bizalommal az Egyetemi Könyvtárt, melynek ügyét annak idején jó uram szívén viselte, őrizze meg ezen írást, mely férjem egyéniségének hű mása, s életének hamisítatlan igaz tükörképe.” Az egyik példányt bizalmasa, a gépelést végző Jakobey Istvánné kapta ajándékba (és leányánál maradt meg). Az Egyetemi Könyvtárnak szánt példányra viszont mindeddig mint elkallódott dokumentumra hivatkoztak.
A valóságban a gépirat lappangott a könyvtár kézirattárában. 1964-ben az idős hölgy más Klebelsberg-emlékekkel együtt adhatta át a könyvtárnak. Közlésről akkor szó sem lehetett, s valószínűleg elővigyázatosságból nem is katalogizálták. 2020-ban találta meg Farkas Katalin, a Klebelsberg Egyetemi Könyvtár Régi Könyvek Tárának kurátora, miután az özvegy által őrzött, és az emlékirathoz kapcsolódó fotók felbukkantak. Ekkor került elő József főherceg kézzel írott Emlékbeszéde is, amelyet az 1935-ben Klebelsberg Kuno emlékére tartott díszközgyűlésen mondott el Szegeden.
Farkas Katalin az emlékiratnak a könyvtárhoz címzett szavai alapján biztos volt benne, hogy az írás nem veszhetett el, a katalogizálásra váró dokumentumok között kell lennie, ahol keresni kezdte. Az egyetemi könyvtárban, ahogyan a legtöbb kéziratgyűjteményben, a teljesen feldolgozott kéziratmappák (például a Márki Sándor-, a Dézsi Lajos- vagy a Kalmár László-hagyaték) mellett jelentős mennyiségű, folyamatosan katalogizált anyag van, amelyek közzétételén a könyvtárosok dolgoznak. A meglelt kézirattól felvillanyozva Farkas Katalin mostanra feltárta és digitalizálta az Egyetemi Könyvtár birtokában lévő teljes Klebelsberg Kunóné Botka Sarolta-hagyatékot, amely így néhány személyesebb részletet tartalmazó levelet leszámítva a neten is elérhető a könyvtár Contenta repozitóriumában. A hagyaték alapja lett annak a szintén elérhető online oktatási anyagnak, amelyet a könyvtár közössége Klebelsberg Kuno élete és munkássága címmel készített 2020-ban.
A Contenta keresőjében az özvegy megpróbáltatását tanúsító dokumentumok is megtalálhatók digitálisan, mint amilyen a Klebelsberg Kunóné nevére a szegedi tanács által 1956 nyarán kiállított szegénységi bizonyítvány. Az idős hölgytől 1949-ben vonták meg háború utáni csekély özvegyi nyugdíját, és egyúttal kilakoltatták pesthidegkúti családi villájából. Megsegítésére Hamvas Endre csanádi püspök megszervezte, hogy az egykor Klebelsberg által segített szerzetesrendek adjanak össze havi 500 forintos nyugdíjat; a szerzetesrendeket azonban 1950 nyarán feloszlatták. Az idős asszony kétkezi munkát is vállalt volna egy háziipari szövetkezetnél, de amint megtudták, kicsoda, visszautasították.
Mindezek után, 1951. július 15-én váratlanul kitelepítették a Békés megyei Okány mellé egy tanyára. Két bőröndöt, egy ágyat, asztalt és egy szétesett szekrényt vihetett magával, valamint egy párnás széket, mert egy szállító munkás megszánta, hogy ne kelljen a teherautó platóján ülnie. Családi tárgyai eladásából tartotta fenn magát, amíg 1953 őszére Hamvas püspök elérte, hogy elhagyhassa a tanyát. Addig minden kijárást 6 forintos bélyeggel ellátott papíron kellett kérvényeznie, és előfordult, hogy a kitelepítettek a fogorvoshoz sem mehettek be a városba. A könyvtárban az az irat is megvan, amelyen 1954-ben júliusában egy osztályvezető kurta végzésben értesítette a 76 éves, szemére beteg asszonyt az Okány, Tanya 64. címen, hogy nyugdíjkérelmének teljesítését „nem találták indokoltnak”. Ugyanabban az évben a Magyar Tudományos Akadémia írt vissza egy mondatban, hogy nem áll módjukban őt segélyezni.
Farkas Katalin szerint az emlékiratból is látszik, hogy Botka Sarolta művelt, okos nő volt, felért Klebelsberg Kunóhoz. Visszaemlékezései mellett Klebelsberg hozzá írott levelei is előkerültek. „Édes jó Angyalom!” – így szólította a hitvest, aki haláláig őrizte e leveleket. Botka Sarolta csendes, de biztos szellemi társa volt férjének. Emlékiratában említi, hogy saját képzelt világuk volt, amelyet mesebeli alakok, manók népesítettek be. Az otthon sajátos világát alakították ki együtt, amelyben a komoly férfiú játszani is tudott.
A könyvtár kurátora elmondta, Klebelsberg Kuno özvegye háromszor fogott neki az emlékírásnak. Először, 1938 körül, még általános társadalmi megbecsülése közepette azt írta, csak néhány mozaikot szeretne összerakni, hogy férje emlékét megóvja a feledéstől, mert „befelé élő kedélyvilágát kívülálló alig ismerhette”.
Kitelepítése alatt, a tanyán kezdett ismét írni. Nem tudhatta, írta, hogy a háború, a megszállás, a kommunizmus, a kitelepítés nyomán Klebelsberg Kunóról „nyomtatott emlék megmaradt-e még”. Ebben az időszakban így írt mindennapjairól: „Ha bántás ért, pár emlékterhes otthoni szobácskámba húzódtam vissza, ott vigasztalt az ébresztő óra, mely hangosan ketyegte, hogy »minden mindegy – minden mindegy«. Akkor eszembe jutott az is, hogy ha a sok jót, mit az élet adott, csendben elfogadtam, a bajt, bánatot is szépen kell tűrni. Hiszen mindig éreztem a jó Isten kegyelmét, hogy nem adott háborgó természetet, s nekem adta a legjobb élettársat, kinek erős karja föntről most is védelmez.„
1953-ban harmadszor is munkába kezdett, Szegeden. A püspökségi menedékén jegyezte fel, Hamvas püspök jótettéről: „Ezt lehajtott fővel hálásan fogadtam el, mert éreztem, kinek szól”. Utolsó éveiben valószínűleg kijárt a könyvtárba, hogy idézeteket gyűjtsön Klebelsberg Kuno elérhető beszédeiből, nyilatkozataiból. Ezekkel akarta cáfolni a férjét ért vádakat. Mértéktartó gondolkodására jellemző, utolsó mondataiban még azt is megpróbálta, hogy az őt kirekesztő társadalom szemével nézze a történelmet. Ezt vetette papírra: „Minden korszaknak megvan a maga iránya, fölfogása, megvannak kiváló fiai, kik hazájuk boldogulásáért önzetlenül küzdenek, dolgoznak, így megvan helyük a történelemben. A letűnt korszak embere, ha a maga idejében becsülettel megállta a helyét, ha hazáját önzetlenül, hűen szolgálta, emelte, nyugodtan állhat a történelem ítélőszéke elé. Művelt országban éppen úgy megkapja emléke megérdemelt megbecsülését, mint az, ki az újabb esetleg változott kor viszonyaiban fáradozik.”
Kokas Károly, a Klebelsberg Egyetemi Könyvtár főigazgató-helyettese elmondta, hogy a Contenta rendszere összesen 12 repozitóriumot (vagyis digitális raktárat) fog össze. Ezekben körülbelül 480 ezer dokumentum van digitalizálva, ami nagyságrendileg mintegy 6 millió oldalnyi képfájlt és pdf dokumentumot jelent. Az Egyetemi Könyvtár oldalán nemrég a fontosabb repozitóriumokhoz közös keresőt is fejlesztettek, és ezzel átfogóan lehet keresni a hatalmas vegyes anyagban. A „Klebelsberg Kuno” keresésre például közös listában kapja meg a felhasználó a hozzá tartozó fotó- és szöveges találatokat.