2021.03.14. 18:35
Árvízi fotók, annó 1970: Hősies védekezés a makói nagy buzgárnál
Ha 1970 májusában itt áttört volna a Maros, Makó átlagosan 3,5 méteres víz alá kerül. Enyedi Zoltán fotói.
Készültség a makói főtéren. A járművek a visszamaradt védők esetleges elszállítására szolgáltak volna.
Fotó: Enyedi Zoltán. Azonosító: mfmfEZ96
1970 május-júniusában emlékezetes helytállással küzdötték le a Maroson és a Tiszán szinte egyszerre érkező árhullámot. A magyar és esetenként a szovjet katonák, a vízügyi szakemberek és a helyi lakosság embert próbáló heteket éltek át. Előbb a Maros árhulláma érkezett meg, a folyó Makónál május 20-án 22 órakor, 620 centiméterrel tetőzött. Makó alatt 4-5 kilométerre egy erős buzgár tört fel a Maros-parton, majd mellette egy sor újabb mellékbuzgár. Ezeket könnyűbúvárosk segítségével szádfallal, homokzsákokkal körülkerítették.
A vízügyi szakemberek szerint, itt volt a teljes 1970-es védekezés legkritikusabb pontja.
A Maros vízszintje 6 méterrel volt magasabban, mint legalacsonyabb, 3,5 méterrel, mint az átlagos makói szint!
Emiatt május 21-én 18 órától 22-én reggel 8 óráig kiürítették Makót, Óföldeákot és Maroslelét. Ha itt, a buzgáros töltésszakaszon a Maros áttör, akkor a város mélyebben fekvő részeit 4 méteres víz öntötte volna el. A makói légifotón látszik, hogy a városközpontban katonai járművek álltak készenlétben, ha a védekezőket is menteni kellett volna. Enyedi Zoltán képriportja erről a helyszínről szól.
Árvíz, annó 1970. - 1. rész: Védekezés a makói nagy buzgárnál
Újraindult Annó rovatunk
A Móra Ferenc Múzeummal együttműködésben, a Délmagyarország egykori fotóriportereinek munkáiból újra elindítottuk Annó rovatunkat.
- Sorozatunkban régi fotókat próbálunk beazonosítani. Harminc-negyven-ötven év távlatában azonban fenn kell tartanunk a tévedés jogát. Ha Ön felismeri a fotón szereplőket, helyszíneket, örömmel várjuk észrevételét az online[kukac]delmagyar.hu címen!
- Önnek is vannak régi fotói közösségi, családi eseményekről, amelyeket megosztana olvasóinkkal az Annó rovatban? Írjon nekünk!
- Az Annó oldalain megjelent fotók a Délmagyarország kiadó tulajdonát képezik. A fotókat a Móra Ferenc Múzeum helytörténeti gyűjteménye gondozza.
Nézzen be hozzánk, képek annó!