2020.08.14. 17:30
A tőkés vevők adnak az ilyesmire – Fotók annó 1978
Somogyi Károlyné fotóriporter kollégánk 1978 tavaszán benézett a szegedi szőrmekikészítő üzembe, ahol külföldre dolgoztak.
A Pannónia irhaüzem szegedi dolgozói 1978 április 19-én.
Fotó: Somogyi Károlyné. Azonosító: mfmSK32
A Pannónia Szőrmekikészítő és Szőrmekonfekció Vállalat szegedi üzemét nem sokkal azelőtt újították fel, Olaszországtól és a Német Szövetségi Köztársaságtól frissen vásárolt gépek kezelték a szőrmét. Az újság példaként hozza, hogy ezekkel már vasalják is az irhát, hogy szebb, simább legyen. A cikk egyik mondata szépen bevilágít a szocialista termelés lényegére: látszólag jelentéktelen ez a művelet, írja a lap, de a szakemberek tudják, hogy “a rendkívül igényes tőkés vevőknek nagyon is sokat számít”. Ahogy az lenni szokott, a korabeli képet jobb nézni, mint a korabeli cikket olvasni.
Az alapanyagot Görögországból importálták, majd „magas áron” adták tovább a kész terméket. Természetesen 1977-ben túlteljesítették a tervet. 1978-ban újdonság volt az olyan kabát, amelynek mindkét oldala hordható volt: egyik felén szőrme, a másikon irha. A nyugati vásárlók keresik ezt a különleges árufajtát, ezért nem késlekedhet a szegedi gyár – derengett fel valami a Délmagyarországban a kapitalizmusból.
A hazai vásárló meg biztosan úgy volt vele, hogy csak rosszabb ne legyen az élet itthon. Kinek mi jutott.
A Pannónia szegedi üzeme 1949-ben alakult 10 munkással egy kis műhelyben, majd 1963-ban egyesítették a Pannónia Szőrmeárugyárral. A Délmagyarország még az 1973-as kereseteket is megőrizte: a szűcsök, szabók és szortírozók 2400—2800 Ft között vittek haza (adózás akkor még nem volt). Az anyavállalatot 1991-ben részvénytársasággá alakították, 2000-ben felszámolták. Pedig az 1950-es években budapesti harmadosztályú focicsapat is viselte a Pannónia Szőrme nevet.
Újraindult Annó rovatunk
A Móra Ferenc Múzeummal együttműködésben, a Délmagyarország egykori fotóriportereinek munkáiból újra elindítottuk Annó rovatunkat.
- Sorozatunkban régi fotókat próbálunk beazonosítani. Harminc-negyven-ötven év távlatában azonban fenn kell tartanunk a tévedés jogát. Ha Ön felismeri a fotón szereplőket, helyszíneket, örömmel várjuk észrevételét az online[kukac]delmagyar.hu címen!
- Önnek is vannak régi fotói közösségi, családi eseményekről, amelyeket megosztana olvasóinkkal az Annó rovatban? Írjon nekünk!
- Az Annó oldalain megjelent fotók a Délmagyarország kiadó tulajdonát képezik. A fotókat a Móra Ferenc Múzeum helytörténeti gyűjteménye gondozza.
Nézzen be hozzánk, képek annó!