2022.06.16. 15:48
Vizsgával egybekötött bemutatót tartottak a Kalmárban
Évek óta az egyik legnépszerűbb szakma a villanyszerelőké, a Kalmár-szakképzőben a korábbiaknál is többen végeztek idén. A piaci igényekhez igazodva modern tanműhelyt alakítottak ki 25 millió forintból.
Korkövetelmények: a technológia gyors fejlődésével tudni kell tartani a lépést. Fotó: Tábori Szilvia
A villanyszerelő szakma nem csak a vásárhelyi Kalmár-szakképzőben a legkelendőbb, országosan hasonlóan népszerű az elektronika ágazathoz tartozó képzés. Mint azt Hegedűs Zoltán, a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum (HSZC) kancellárja is hangsúlyozta: 32 ezren tanulnak jelenleg szakmát, kimagaslóan nagy arányban, mintegy ezerhatszázan villanyszerelőként képzelik el jövőjüket. Ebből százhatvan diákot a HSZC-ben oktatnak. Ezt a piaci igényekhez igazodó tendenciát a szakképző iskola vezetése egy új, modern tanműhellyel szerette volna kiszolgálni oktatóhelyként, amelyet 25 millió forintos önerőből alakított ki a fenntartó. A tanműhelyt csütörtökön kilencedikes tanulók ágazati vizsgájakor mutatták be a HSZC Corvin Mátyás Technikum és Szakképző Iskola Kalmár Zsigmond Szakképző Iskola Intézményegységében.
Mint azt Tornyi-Molnár Zoltán, a HSZC főigazgató-helyettese elmondta, a 3 éves szakképzős osztályokban ágazati alapvizsgát tesznek a kilencedik évfolyamos diákok. Majd választott szakmájuk alapjait már a gyakorlati képzőhelyeken, az intézmény duális partnereinél tanulhatják. Az ötéves technikumban tizedik osztályban teszik meg ugyanezt. Idén hetven-nyolcvanan végeztek villanyszerelő szakmunkásként a Kalmárban, ez kiugrónak mondható. Az esti munkarendben soha ennyi tanulót még nem iskoláztak be.
A villanyszerelés iránti érdeklődés többtényezős, sokakat a szakmában érintett családi háttér motiválja, másokat a fizika és a matematika szeretete tereli erre a pályára. Nem elhanyagolható szempont a piac növekvő igénye sem. Ambruzs Csaba oktató, műszaki tanár szerint van olyan vállalkozó, aki korlátlan számban foglalkoztatná a szakembereket. Miközben a villanyszerelő – sok más mesterséghez hasonlóan – továbbra is hiányszakmának számít. Hegedűs Zoltán álláspontja szerint ugyanakkor a szakképzés helyzete megváltozott. Korábban a szülők inkább gimnáziumba szánták gyerekeiket, hogy diplomával biztosítsák egzisztenciájukat. Ma már világosan látszik, hogy egy villanyszerelő szakmunkás bizonyítvánnyal biztos helyet lehet szerezni a munkaerőpiacon. Idén először fordult az arány, a diákok 37 százaléka gimnáziumba, míg 42 százalékuk a szakképzésbe jelentkezett, ami jó tendencia a kancellár szerint.