2022.06.16. 17:04
Tovább bonyolódik a Szeviép-ügy
Összevissza adták a kölcsönöket egymásnak is, ráadásul rengeteg bizonylatnak már nyoma sincs a Szeviép bíróságig eljutott iratai között. Többek között ez is kiderült az építőipari cég vezetői ellen folyó büntetőper csütörtöki tárgyalásán a Debreceni Törvényszéken.
Fotó: Suki Zoltán
Csaknem 200 millió forint tartozással lett felszámolva az a cég, amelynek az átvételére a Szeviép-ügy másodrendű vádlottja kérte meg a büntetőperben csütörtökön a Debreceni Törvényszéken tanúskodó férfit még 2007-ben.
A per több mint féléves kényszerszünet után folytatódott. A tanút egyébként egy 2,5 millió forintos kölcsön miatt idézték be a törvényszékre, ami a Szeviép behajthatatlan követelései között szerepel. De ő az a férfi, aki korábban azt állította, hogy a Szeviépben nyílt titok volt, hogy a cég 2006 és 2010 között szocialista politikusoknak, legfőképpen az MSZP-s Ujhelyi Istvánnak köszönhette a megnyert közbeszerzéseket. A férfi akkor azt is mondta: a Szeviép és volt vezetője, B. Sándor a mai napig több tízmillió forinttal tartozik neki.
A csütörtöki tárgyaláson a férfi elmondta, hogy a veszteséges vállalkozást át is vette, és működtette egy ideig. A szeviépesek eredetileg abban bíztak, hogy a cég – tulajdonképpen strómanon keresztüli átvétele után – munkához juthatnak az egyik tiszántúli városban. Ebből azonban semmi sem lett, így a tanú kezét is elengedték. Ahogy említettük, a céget felszámolták, és mivel a pénztárban is volt egy 3 milliós hiány, a tanú ellen büntetőeljárás indult. Akkor a NAV 5 évre eltiltotta minden gazdasági tevékenységtől. Az említett 2,5 milliós kölcsönt állítólag azért kapta a Szeviéptől, B. László másodrendű vádlott utasítására, hogy „elrendezze” a becsődölt cég ügyeit. Miután azonban állítása szerint B. László cserben hagyta, úgy döntött, hogy nem adja vissza a pénzt, amit egyébként is ügyvédekre költött.
A vallomás annak fényében legalábbis különös, hogy a férfi a bíróság előtt azt is vallotta, hogy korábban nagyon jó kapcsolatban volt B. Lászlóval, több – akár milliárdos – közös üzletük is volt.
A másik beidézett tanú a Szeviép korábbi pénzügyi, majd vezérigazgatója volt. Őt leginkább könyvelési-pénzügyi kérdésekről hallgatták meg, így szóba került a már említett 2,5 millió forint is. A férfi többször is ellentmondott önmagának. Egyszer arról beszélt, hogy a cég vezetői minden kifizetésről tudtak,és ők döntöttek, nem sokkal később pedig azt állította, hogy milliós összeghatárig saját hatáskörben is határozhatott a kifizetésekről.
A több mint tíz éve húzódó Szeviép-ügyben csődbűncselekmény miatt emeltek vádat három férfi ellen. A cég 2009 elejére került nehéz helyzetbe, és április 18-án fizetésképtelenné vált, júniusban pedig csődeljárás indult ellene. A hitelezők között nem jött létre csődegyezség, ezért a bíróság 2010 augusztusában elrendelte a társaság felszámolását.
Körülbelül 500 hitelező nyújtotta be az igényét, összesen hatmilliárd forint feletti összegre, és csődbűncselekmény gyanújával nyomozás indult. Végül 2015-ben vádat emeltek három cégvezető ellen. Az elsőfokon eljáró Szegedi Járásbíróság még úgy döntött, hogy börtönbe kell vonulniuk jelentős mértékű tényleges vagyoncsökkenést eredményező csődbűntett miatt. Az elsőrendű vádlottat öt év két hónap fogház, a másodrendű vádlottat hat év börtön, a harmadrendű vádlottat pedig öt év két hónap börtönbüntetésre ítélték.
A Szegedi Törvényszék viszont ezután másodfokon nem bűncselekmény, hanem bizonyíték hiányában mentette fel a három vádlottat. Az ügy ezután Pécsre került, ahol a harmadfokon eljáró Pécsi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a Szegedi Törvényszék ítéletének a másod- és harmadrendű vádlottra vonatkozó részét, és a másodfokú bíróságot új eljárásra utasította. Végül a Kúria a Debreceni Törvényszéket jelölte ki a büntetőper másodfokú eljárásának lefolytatására. A büntetőper még az idén folytatódik.