2022.04.21. 07:00
Primőrből hazait együnk!
Április elejétől elérhetőek az üzletek polcain a magyar termesztésből származó tavaszi zöldségek – hívja fel a figyelmet az agrárkamara. A növényházi paradicsom, paprika, uborka és salátafélék vitamintartalma és egészségügyi biztonsága egyaránt magas, a friss magyar áruk ízben és frissességben is felülmúlják az importot.
Hajtatott primőrben erős a megyénk. Illusztráció: Karnok Csaba
A hajtatott zöldségek termesztésének előnye, hogy külső, időjárási tényezőktől függetlenül, fedett helyen, szabályozott víz-, levegő-, fény- és hőhatás mellett előállíthatók.
A zárt termesztőberendezések alkalmazása a hazánkhoz hasonló mérsékelt éghajlatú területeken terjedt el, ahol a szabadföldi termesztés kora tavasztól késő őszig tart. Ezzel a megoldással, fűtött vagy fűtetlen viszonyok között, fóliában vagy üvegházban szezontól függetlenül folyik a termelés – írja közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
A 1,7 millió tonnás magyar zöldségtermelésnek közel negyede származik a zöldséghajtatásból. Ez mintegy 2600 hektár technikai felületet jelent, amely – a többszintes hasznosítást is figyelembe véve – körülbelül 3400 hektár termőföldnek felel meg. A legfontosabb hajtatott zöldségfajok között szerepel a paprika 1500, a paradicsom 310, az uborka 100 hektárral, de a salátafélék 665 hektárja is jelentős.
A fő hajtatási terület több mint háromnegyede a dél-magyarországi régióban található, kiemelkedő Csongrád-Csanád megye, ezen belül is Szentes környéke. A legutóbbi KSH-felmérés szerint a növényházak területének kétharmada fűtetlen volt, 16 százalékot termálvízzel, 5-öt gázzal fűtöttek.
Ahol a hajtatóberendezéseket fűtik, ott több mint 90 százalékban geotermikus energiát használnak.
Hazánkban a megújuló energiaforrások közül a mély-geotermikus hasznosításában jelentős potenciál rejtőzik, a fenntartható reális éves kapacitást akár hatszorosára is lehetne növelni. A fogyasztók számára is kiemelten fontos, hogy a nö- vényházi termesztésből származó áruk élelmiszer-egészségügyi biztonsága is magas, a hazai hajtatott paprika-, paradicsom- és uborkakultúrákban már 80-90 százalékban biológiai növényvédelmet alkalmaznak.