2021.12.06. 20:54
Mindvégig hű maradt szülővárosához
Munkássága mellett az Ybl-díjas építész Szegedhez és a Tiszához fűződő különleges kötődéséről is képet kaphattak a Vesmás Péterről szóló portréfilm bemutatójának résztvevői. A vetítés után közönségtalálkozó keretében az építésszel Golda János akadémikus beszélgetett.
Forrás: Kuklis István
A Kajakozásban nőttem fel címet adta Babiczky László, Balázs Béla-díjas rendező portréfilmjének, amelyben Vesmás Péter munkásságát mutatja be a nagyközönségnek. Az Ybl-díjas építész a műben elmondta , a kajakozás rendszert vitt gyermek- és ifjúkorába, és ez az állandóság is nagyban hozzájárult, hogy már 12 esztendős korában eldöntötte, az építészi hivatást választja.
A sikerhez vezető út fontos mérföldköveiként említette a portréfilmben, majd a vetítést követő közönségtalálkozón is a Madách-iskola és a Radnóti-gimnázium hajdani, rendkívüli pedagógusgárdáját, valamint szakmai fejlődését nagyban meghatározó és segítő mestereit, Szendrői Jenőt, Borvendég Bélát és Plesz Antalt.
Fővárosi egyetemi éveit követően visszatért szülővárosába, amelyhez egész munkássága során hű maradt. Nevéhez és csapatához, a Tér és Forma Építészeti Iroda tervezőihez fűződik többek között a Szegedi Vár és a Tisza-part rekonstrukciója, a Várkert, a Stefánia és a Móra park, a Roosevelt tér rehabilitációja, a vásárhelyi Tornyai Múzeum rekonstrukciója, a Noé lakóhajó megépítése, a Mars téri piac kiépítése.
– Vesmás Péter olyan építészetet csinál, amely helyhez kötött, mégis világszínvonalú. Ez borzasztó ritka – méltatta a közönségtalálkozón beszélgetőpartnere, Golda János akadémikus, majd hozzátette, munkáit az egyediség és eredetiség jellemzi.
– Együtt kellett élni a várossal – foglalta össze röviden sikerei titkát Vesmás Péter, aki példaként a Mars téri piac épületterveit említette, amelyek esetében 14 esztendőt kellett várni a megvalósításig. Hangsúlyozta, olykor önmagában egy jó terv nem elég, szükség van némi furfangra is.
– A piacnál azt mondtam, hogy nem lehet lebontani a mázsaházat, mert műemlék, pedig dehogy volt az, de édesapámmal egykor odavittük leméretni a disznót, amit vásároltunk. Fontos volt számomra az az épület és meggyőződésem volt, hogy minden szegedinek az. A piacnak is, a Tiszának is lelke van – mondta el.
– A tervezéskor az egyik legszebb pillanat, amikor már a rajzasztalon is életre kel az épület, és ő diktálja, hogy hogyan fejezzük be. Hogy ne csak a funkcióját töltse be, hanem olyan kerek egész legyen, ami minden ember számára olvashatóvá válik – tette hozzá.
Szegedi hírek
- Keresztények százmillióit üldözik a világban
- Ismét láthatósági akciót tartott a rendőrség
- A kínai nagykövet szerint a BYD új lendületet adhat a két ország kapcsolatának – galériával, videóval
- Szőnyi Erzsébet zeneszerzőre emlékeznek
- Nézzen be velünk elsőként a BYD épülő szegedi gyárába! – galériával, videóval