2019.10.04. 14:35
Életet ment az egy százalék
Beteg gyermekek gyógyítására vagy állatvédelemre hajlandók áldozni a legtöbbet a szegedi és hódmezővásárhelyi adófizetők. Az szja egy százaléka pedig sokszor szó szerint életet ment, nélküle pedig több civil szervezet is lehúzhatná a rolót.
Fotó: Frank Yvette [email protected]
– Harminckilenc dekagramm volt a legkisebb koraszülött, akit megmentettünk. Hét éve történt, akkor még én is felültem a mentőautóra – mondta Pintér Sándor, a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány kuratóriumi elnöke. A szervezet 27 éve menti a három dél-alföldi megyében az életveszélyben lévő újszülötteket. Több mint húszezer gyermek köszönheti nekik az életét. Az adományok költségvetésük csaknem 30 százalékát fedezik, a többit az állam állja. Minden támogatásnak örülnek, mert a mentőautóra és a személyzetre biztosítást kell kötni, a koraszülöttek ellátásához pedig nagyon sok egyszer használatos eszköz kell.
Gyermekekre költenek
A Reménysugár Alapítványt az SZTE Gyermekklinika onkológiai osztályán dolgozó orvosok, pszichológusok, ápolók hozták létre. A hivatásuknak élnek: minden pénzt az osztályon ápolt daganatos és leukémiás gyerekekre költenek, akik átlagosan nyolc hónapot töltenek a klinikán. A Baja–Kecskemét–Gyula képzeletbeli határtól délre eső településekről kerülnek ide a páciensek. Az adományokból infúziós pumpákat, speciális ágyakat, gyógyszerhűtőket vásárolnak. Idén két álmukat szeretnék megvalósítani: elektromos ágyakat újítanak fel és az osztály átépítéséhez járulnak hozzá.
A Mosolykommandó is gyógyít, de ők a humorra építenek. Pont az egyszázalékos felajánlásoknak köszönhető, hogy a program országszerte ismertté vált. Az alapítvány munkatársai a gyermekkórházakat járják, hogy nevetést és jókedvet csempésszenek a rideg falak közé. Idén önkénteseik továbbképzésével is szeretnének foglalkozni.
Állatokat mentenek
Az 1999 óta működő Orpheus Állatvédő és Természetbarát Egyesület kizárólag az egyszázalékos felajánlásokból működik. Nincs állatmenhelyük, viszont évente több száz utcáról befogott kisállat ivartalanítását és gyógyítását támogatják. Legfontosabb feladatuknak a szemléletformálást tekintik, ezért iskolai előadásokon, sajtóanyagokban, kiadványokban népszerűsítik a felelős állattartást és a természetvédelmet. A Roosevelt téren pedig kisállatmentő központot működtetnek.
Már az első évben a legnépszerűbb lett
– Örömömben sírtam, amikor megláttam ezt az összeget, már pár százezer forintnak is nagyon örültünk volna – mondta Bodrogi Jolán, az Igéző Állatvédő Egyesület elnöke. Lesz bőven helye a pénznek: 136 kutya, 24 macska és 2 ló él a hódmezővásárhelyi állatmenhelyükön. A támogatást ivartalanításukra, védőoltásokra, kutyaházak építésére költik majd. Bodrogi Jolán úgy látja, a hozzájuk hasonló egyesületekre nagy szükség van, mert nagyon sok a kóbor állat. Sokan tárgynak tekintik őket és nem élőlénynek.