TudósBlog

2009.11.27. 19:51

Újra működésben az LHC!

A tavalyi szerencsétlen leállás után, idén novemberben újra protonok köröznek az LHC-ben (Large Hadron Collider).

Azon szerencsés fizikushallgatók közé tartozom, akik a nyarat a CERN nyári diákjaként tölthették el, így két hónapig én is részese voltam ennek az izgatott várakozásnak, amely eredményeként november 23-án a két nagyobb detektornak már nem csak az áthaladó nyalábot, de proton-ütközést is sikerült megfigyelnie.

Tavaly augusztusban már egyszer köröztek nyalábok az LHC alagútjában, de sajnos egy rossz illesztés miatt hosszú időre le kellett állítani a kísérletet. Ez meglepő lehet, de ne felejtsük el, hogy az LHC mágnesei szupravezető anyagból vannak, amelyek -271°C fokon üzemelnek, a javításhoz pedig újra fel kellett melegíteni a 27 km hosszú részecske ütköztetőt. A hosszú szünetet nem töltötték tétlenül a dolgozók, sőt igyekeztek minél jobban kihasználni, amit én is tapasztalhattam az ott töltött idő alatt. Az LHC gyűrűje mentén négy detektor helyezkedik el, ezek mindegyikéhez egy kb. 2000 fős kutatógárda tartozik, a detektor technikusaitól kezdve az elméleti kutatókig. A nyár közepén kezdték meg a detektorok mágnes tesztjét, ez volt az első izgalmasabb esemény számomra, aztán jött augusztusban a kozmikus részecskék detektálása, amelyből nemcsak az derül ki, hogy egyáltalán működik-e a detektor, hanem kalibrálni is lehet velük a detektor rétegeit, azaz az ütközéseknél már jóval pontosabbak lesznek az eredmények. Én az egyik nagyobb detektor, a CMS (Compact Muon Solenoid) kutató gárdájának egy kisebb csoportjába kerültem. A csoport heti értekezletein mindig beszámoltak a detektor jelenlegi helyzetéről. Hihetetlen érzés volt ott ülni azok között az emberek között, és látni, hogy mennyire aggódnak, ha valami nem jól alakul, vagy mennyire lelkesek tudtak lenni, ha minden a terv és az elméletek szerint halad!

Aztán sajnos véget ért a nyár és már Szegedről követtem a fejleményeket, hogy november első hétvégéjén a detektorokkal már megfigyelték a körbe-körbe száguldó nyalábot és még ilyen messziről is át tudom érezni, mekkora izgatottsággal várhatták az ott dolgozó kollégák, hogy a rengeteg kondicionálás és ellenőrzés után végre november 23-án este a detektorok megfigyelhették az első proton-proton ütközéseket.

De ez még csak a kezdete az igazi kutatásnak: az első nyalábok csak azon az energián köröznek, amelyet az előgyorsítás során szereztek, ez 0,45 TeV, így az első ütközések energiája, amely a két nyaláb energiájának összege, azaz 0,9 TeV. Ez mindössze 1/15-öd része a tervezett 14 TeV ütközési energiának. Az első ütközések detektálása után rögtön el is kezdték a nyalábok energiájának növelését a következő lépcsőfokig, amely 1,1 TeV és remélhetőleg még ebben az évben megfigyelnek ütközéseket 2,2 TeV energián is. Az egy éves teszt periódus leteltével pedig, ha minden simán megy, a következő évben már valószínűleg elérik a tervezett energiát és mindenki az új felfedezésekre koncentrálhat.

A történéseket magyarul is nyomon lehet követni, az ott dolgozó magyar kollégáknak köszönhetően: http://cernblog.wordpress.com , vagy a hivatalos forrásból is: http://public.web.cern.ch/public/Welcome.html

Kovács Judit,

Fizikus MSc hallgató,

SZTE TTIK

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!