2019.06.06. 15:48
Önbíráskodás a Facebookon - Szabad vagy nem szabad? A szakértő válaszol
- A NUG-... rendszámú autódnak az öreg hátulról nekiment parkolás közben, lökött is rajta jó 10 centit, majd megállapította, hogy ,,jóvanazúgy", és elment, rendszáma NAY-... - olvastam a minap egy Facebook-bejegyzésben, teljesen kiírt rendszámokkal. Fotót is csatolt hozzá, aki megosztotta, és ez így felér egy feljelentéssel, plusz önbíráskodás.
Régi gyakorlat, hogy tilosban várakozó, zöldterületet romboló, vagy mozgássérülteknek fenntartott helyen álló autókat posztolnak a közösségi oldalon fotóval, a rendszám kitakarása nélkül. Kívülálló hajlamos egyetérteni a pellengérre állítással, érezhet némi elégtételt, de ez nem így működik.
– A magyar jogban nem egyértelmű, szabad-e valakiről közösségi oldalon olyan képet megosztani, amelyen szabálysértést követ el, tilosban parkol, vagy szemetel – mondja Juhász Péter. Az adatjog.hu szakjogásza hangsúlyozza, a rendszám személyes adatnak minősül, a GDPR szempontjából viszont nem értékelhető, az ugyanis elsősorban az üzleti célú adatkezelést szabályozza. – Óvatosan érdemes eljárni olyan képek publikálásával, vagy tovább osztásával, amin felismerhetően látszik, hogy valaki elítélendő, törvénybe ütköző dolgot művel – hangsúlyozza.
– A behorpasztott autó nem számít cserbenhagyásnak – írta válaszában a rendőrség. Az ugyanis arról szól, hogy nem állunk meg, vagy távozunk, mielőtt meggyőződnénk arról, hogy valaki megsérült-e. Amennyiben a rendőrség bűncselekményt vagy szabálysértést észlel, megteszi a szükséges intézkedéseket. Hangsúlyozzák, ezzel párhuzamosan természetesen a sértettek közreműködése is nélkülözhetetlen.