2015.06.15. 22:40
Az új TÉSZ sem tetszik az Európai Uniónak
Magyarország - A strasbourgi bíróság és az Európai Unió támadást indított a tényleges életfogytiglan magyar intézménye ellen - közölte Lázár János. ˝A tényleges életfogytiglan problémája, hogy az nem felülvizsgálati, hanem kötelező kegyelmi eljárás, ráadásul a strasbourgi gyakorlat 25 év után írja elő a kötelező felülvizsgálatot - magyarázta Nagy Ferenc egyetemi tanár.
Módosulhat a szerb büntető törvénykönyv
Az Európai Unióba tartó Szerbia várhatóan szeptembertől ténylegesen életfogytig tartó szabadságvetést vezet be a minősített gyilkosságok szankcionálására. Az Informer szerint déli szomszédunknál megszüntetik az eddig legsúlyosabbnak számító 40 éves börtönbüntetést, és a legkomolyabb bűncselekmények szankcionálására életfogytiglant irányoznak elő. Az elítéltet feltételesen szabadlábra lehet helyezni, amennyiben 25 évet letöltött a büntetésből – áll a tervezetben. Milan ©kuli, a belgrádi Jogi Kar professzora szerint a jelenlegi 30-40 éves börtönbüntetés embertelenebb az életfogytig tartó szabadságvesztésnél. „Gyakorlatban a 30 vagy 40 éves börtönbüntetés gyakran jelent életfogytiglant. Az erre ítéltek legtöbbször a börtönben halnak meg. Viszont ha megérik a szabadulásukat, akkor kifejezetten hajlott korban kerülnek ki a börtönből, amikor már megszakadt a kapcsolatuk a családdal és a barátokkal, és munkájuk meg bevételük sincs. E tekintetben az életfogytiglani börtönbüntetés humánusabb – fejtette ki a professzor.
A strasbourgi bíróság és az Európai Unió támadást indított a tényleges életfogytig tartó büntetés magyar intézménye ellen. A kormány azonban ragaszkodik ehhez a legsúlyosabb büntetési tételhez – közölte [namelink name="Lázár János"] Miniszterelnökséget vezető miniszter. Megírtuk: Magyarországon idén új kegyelmi eljárás lépett életbe a tényleges életfogytiglanra ítélteknél a büntetés-végrehajtási törvény tavaly novemberi módosítása miatt – 40 év után egy büntetőbírókból álló testületnek kötelező lesz megvizsgálni a TÉSZ-esek szabadságra bocsátásának lehetőségét, ám döntésüket a magyar köztársasági elnök megvétózhatja.
Megkérdőjelezték a magyar gyakorlatot
Valóban van jogorvoslat?
A szegedi Csillag börtönben is téma a tényleges életfogytiglan problémája. Fotó: Frank Yvette