Spórolás

2013.02.07. 17:12

Spórolni a papírral? Lehetséges!

Ha van valami, amivel pazarlóan bánunk, az a papír. Pedig nagyon drága. Tippek, tanácsok erdőkíméléshez.

Garai Szakács László

Spórolás
Nem ért egyet?
Írja meg kommentben a cikk alján!

Spórolási ötlete van?
Küldje be a cikk alján talált űrlapon!
Mielőtt a spórolásra felhívnánk a figyelmet azt is megjegyeznénk, hogy kétfajta papírral ne spóroljon: a papírzsebkendővel és a toalettpapírral. Nem arra gondolunk, hogy a tizedik emelet ablakból dobálja ki rolniszám, így mérve le a WC-papír valódi hosszát. Hanem arra például, hogy egy zsebkendőt lehetőleg csak egyszer használjon, és ha nem is viszi el egy szelektív hulladékgyűjtőig, de legalább a legközelebb normál szemetesig őrizze meg. Ott, abba aztán nyugodtan kidobhatja. Tudom, ez is banális, de nagyon sokan nem így csinálják, viszont meg vannak sértődve, ha rájuk szólok.

S akkor, hogyan spórolhat legjobban papírt? Lássuk!

Iroda praktikák

A papírspórolás legegyszerűbb egyben legdrasztikusabb módja a munkahelyen az, ha egyáltalán nem nyomtat ki semmit! Ezt a cikket is a monitoron olvassa. Ugyanúgy el lehet olvasni a képernyőn, a dokumentumokat, táblázatokat, diákat nemkülönben. Persze nem ül mindenki főnöki karosszékben, így néha fel kell állni megmozgatni a derekat, a hátat, de a negyedórás szünet a képernyő előtt végzett munkánál egyébként is kötelező. Ugye önök is betartják?! Nem fontos bólogatni...

Sőt a modern faxok jelentős része tudja azt is, hogy e-mailben kapjuk meg azt, amit a „túloldalt" betuszkoltak a faxba.

Ha viszont nyomtatni kell, akkor tanuljon meg nyomtatni! Igen, tetszik vagy sem, azt bizony meg kell tanulni! Nem elég megnyomni a nyomtatás gombot! Ha szerencséje van, és/vagy megfigyeli a nyomtatót, hogyan adagolja a papírt és hogyan jön ki belőle, akkor akár egy kísérleti papírral is be tudja gyakorolni, hogy több oldalas dokumentumoknál hogyan kell újra betenni a papírt, hogy a printer a másik oldalára is nyomtasson szöveget, ábrát.

Senki nem születik fénymásolótudornak. De ha megtanuljuk használni, sok papírt megspórolhatunk. Illusztráció: Karnok Csaba

Senki nem születik fénymásolótudornak. De ha megtanuljuk használni, sok papírt megspórolhatunk. Illusztráció: Karnok Csaba
A fénymásolást is be lehet gyakorolni. Sőt ma már elég sok olyan fénymásoló van, amelynél be lehet állítani, hogy mind a két oldalra fénymásoljon, még akkor is, ha az eredeti dokumentum egyoldalas. Ne szégyelljen tanácsot, segítséget kérni, begyakorolni a vezérlőpanelt. Megéri! (Szolg. közl. szingli uraknak: istenien lehet csajozni fénymásolóval, nyomtatóval...)

Nyomtatópapír és nyomtatópapír között is rengeteg különbség lehet. Ezen papírokat négyzetméterenként súlyukkal szokták egységesen jellemezni. Az átlagos „fehér papír" súlya 60–100 gramm között változik négyzetméterenként. Ha figyel arra, hogy a jelen esetben tényleg aranyat érő középutat, azaz a 80 grammos papírt veszi (viszi haza a munkahelyéről), akkor a nyomtatója is sokáig működőképes marad.

Szürke hétköznapok papírspórolása

Nemcsak a munkában, otthon is lehet jobban, tudatosabban bánni a papírral. A bevásárláskor kapott blokk nemcsak arra jó, hogy végig tudjuk böngészni, mire költöttünk már megint el teljesen feleslegesen egy csomó pénzt, hanem a hátoldalára felfér a következő (pazarló) bevásárlólista is. Amit egyébként a mobiltelefonjába is beírhat. Még csak okosnak sem kell lennie a készüléknek: jegyzetek vagy ehhez hasonló alkalmazás a „legbutább" telefonokban is van.

Az elolvasott, napi és hetilapok, reklámújságok is újjá tudnak születni: na sajnálja ezeket, ha krumplit kell pucolni, vagy ki kell bélelni a kukát, esetleg begyújtani velük. Ez a dolguk, sorsuk.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!