2019.11.18. 12:46
A bíróság előtt a perben erősebb bizonyíték, mint bármely más dokumentum
Az átlagos szerződésnél erősebb és gyorsabban végrehajtható a közjegyző előtt kötött megállapodás. Éppen ezért a vállalkozásoknak ugyanúgy javasolják a közjegyzői okiratba foglalást, mint a magánszemélyeknek, például ingatlanok kiadásánál. Hónapokkal rövidebb lehet egy-egy eljárás, mintha a bíróság előtt ilyen dokumentum nélkül kellene bizonyítanunk igazunkat.
Bár az elmúlt években javult a vállalkozások fizetési morálja, még mindig probléma a tartozás. A közjegyzői kamara szerint a késedelmes teljesítések jelentős része megelőzhető lenne, ha a felek közjegyzői okiratban szerződnének egymással.
Fizetési meghagyást alapvetően bárki indíthat, akinek lejárt pénzkövetelése van, nem szükséges hozzá még bizonyítékok csatolása sem.
Rövidebb
A fizetési meghagyás bevett gyakorlat, azt azonban kevesen tudják, hogy a késedelem és a nem teljesítés megelőzhető lenne a közjegyzői szerződéssel.
És ez a magánszemélyekre is igaz, a lakásbérletnél is a legbiztosabb jogi megoldás a közjegyzői okiratba foglalás. Így a meg nem fizetett bérleti díj nagyon rövid idő alatt behajtható, a lakás pedig akár 3 hónapon belül is kiüríthető – ez lényegesen rövidebb a peres eljárásnál, amely akár egy teljes évig, szerencsétlen esetben még tovább is elhúzódhat.
Végrehajtás
A közjegyzői okirat alapján azonnal – peres eljárás, vagy fizetési meghagyás nélkül – indítható ugyanis végrehajtás a nem teljesítő, azaz a nem fizető partnerrel szemben. Ehhez nem kell a teljes szerződést közjegyzői okiratba foglalni, elegendő, ha a valaki egyoldalú kötelezettségvállalási nyilatkozatot kér partnerétől. A közjegyzői okirat megléte önmagában növeli a teljesítési és fizetési hajlandóságot, kisebb eséllyel jut el az ügy a végrehajtásig.
Elsőbbség
Ha mégis jogvita támadna a felek között, akkor egy perben is erősebb bizonyítékként tekintenek a közjegyzői okiratra, mint bármely más dokumentumra. Az így biztosított tartozás elsőbbséget élvez akkor is, ha az adós fizetésképtelenné válik, a lefoglalt, vagyontárgyakból elsőként az ő követelését kell rendezni.
Járt már pórul termékbemutatóval?
Kevesebb a rászedős termékbemutató, de még előfordul, hogy vásárlással egybekötött rendezvényeken előnytelen (hitel)szerződést is köttettek idősebb emberekkel. Gyakran egészségmegőrző céllal hirdetik a bemutatókat, és fenyegetéssel vesznek rá a vásárlásra. Járt már pórul Ön vagy ismerőse, családtagja? Ossza meg velünk panaszát, mi pedig megkérdezzük fogyasztóvédelmi szakértőinket. Sorozatunk partnere a Gazdasági Versenyügyi Tanácsadó Iroda – leveleiket a [email protected] címre várjuk.