Közel-keleti konfliktus

2024.10.18. 10:45

Libanonban maradnak az ENSZ békefenntartók

Az izraeli–palesztin háború 376. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Az ENSZ Élelmezésügyi Világszervezetének (WFP) segélyszállítmányát rakodják ki a bejrúti Rafik Hariri Nemzetközi Repülőtéren a palesztinokat támogató Hezbollah libanoni síita milícia és az izraeli erők harcai idején, 2024. október 4-én

Forrás: MTI/EPA

A Hamász megerősítette vezetőjének, Jahja Szinvárnak a halálhírét

A Gázai övezetet irányító iszlamista palesztin szervezet, a Hamász pénteken megerősítette vezetőjének, Jahja esz-Szinvárnak a halálhírét.

Halíl al-Hajja, a Hamász politikai szárnyának helyettes vezetője a szervezet Al-Aksza nevű rádióállomásának adott interjújában ismerte el, hogy „gyászolják a mártír Jahja esz-Szinvárt”.

A Hamász közölte azt is, hogy vezetője halála ellenére az általa a Gázai övezetben fogva tartott izraeli túszokat mindaddig nem engedik szabadon, amíg Izrael nem állítja le offenzíváját ellenük.

Az izraeli hadsereg (IDF) csütörtök este jelentette be, hogy szerdán megölte a Gázai övezet déli részén található Rafahban Jahja esz-Szinvárt. Az IDF a bejelentés előtt egy drónnal készített videofelvételt is bemutatott, amelyen állításuk szerint Szinvár volt látható, amint egy lebombázott ház romjai között ült bujkálása közben; majd azt, ahogy egy rudat dobott a közeledő drón felé.

A Hamász is bejelentette vezérük, Jahja esz-Szinvár halálát
Fotó: Emmanuel Dunand / Forrás:  AFP

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a Hamász bejelentése után közölte, hogy Szinvár „lelkesítő forrásként tovább él” mindazok számára a Közel-Keleten, akik szembeszállnak Izraellel.

Jahja esz-Szinvárt az egy évvel ezelőtt, 2023 október 7-én kirobbant gázai fegyveres konfliktus kezdete óta kereste az IDF; azzal gyanúsították, hogy ő volt a konfliktust kirobbantó, Izrael ellen indított palesztin fegyveres támadás és túszejtési akció fő kitervelője.

A Hamász Szinvár halála kapcsán egy videofelvételt is nyilvánosságra hozott, amelyet az al-Dzsazíra arab nyelvű hírtelevízió mutatott be, és amelyben a Katarban tartózkodó Halíl al-Hajja azt mondta, „Jahja esz-Szinvár mártírhalála csak még erősebbé teszi a Hamászt, és az általa képviselt ellenállást Izraellel szemben”.

Belgiumban háborús bűnök elkövetésének gyanújával vizsgálatot indítottak egy belga–izraeli állampolgár ellen

A belga szövetségi ügyészség a héten nyomozást indított egy belga–izraeli állampolgárságú férfi ellen, akit azzal gyanúsítanak, hogy Gázában háborús bűncselekményeket követett el – írta a Le Soir napilap pénteken.

Az igazságügyi vizsgálatot egy palesztin újságíró, Younis Tirawi oknyomozó tevékenysége indította el, aki október elején az X közösségi médiában tette közzé a Fantom elnevezésű izraeli mesterlövészegység által elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozásának eredményeit.

Az újságíró ennek az egységnek tulajdonítja több fegyvertelen személy kivégzését, amelyet izraeli katonák filmeztek le és tettek közzé az interneten. A De Morgen napilap korábban arról számolt be, hogy egy Brüsszelben élő, húszas éveiben járó, belga–izraeli állampolgárságú férfi részt vehetett a „halálosztag” tevekénységében.

A Le Soir megkeresésére a szövetségi ügyészség bejelentette, hogy „a birtokában lévő információk vizsgálata után úgy döntött, hogy nyomozati dossziét nyit a belga állampolgár gázai tevékenységével és az általa esetlegesen elkövetett háborús bűncselekményekkel kapcsolatban”.

Paul van Tigchelt ügyvivő igazságügyi miniszter csütörtökön a belga szövetségi parlamentben megerősítette, hogy a szövetségi ügyészség vizsgálatot indított.

Ha van bizonyíték arra, hogy ez a személy háborús bűnöket követett el, akkor a szövetségi ügyészségen keresztül Belgiumban vagy a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság előtt lehet felelősségre vonni

– jelentette ki. Hozzátette: Izraelnek joga van az önvédelemhez, de ez semmiképpen sem mentesíti a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartásának kötelezettsége alól.

Kreml: Moszkvát aggasztják a Hamász-vezető megölésének várható következményei

Oroszországot aggasztják a Közel-Keleten várható következmények, miután Izrael likvidálta Jahja esz-Szinvárt, a Hamász palesztin iszlamista szervezet politikai irodájának vezetőjét – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pénteken újságíróknak.

A legfontosabbak számunkra a békés lakosságra gyakorolt következmények, amelyeket megfigyelhetünk. Jelentős aggodalmaink vannak ezzel kapcsolatban

– felelte az arra vonatkozó kérdésre, hogy a Kreml miként reagált az izraeli akcióra.

„A humanitárius katasztrófa, amely mind a Gázai övezetben, mind Libanonban megfigyelhető, komoly aggodalom tárgya számunkra”

– tette hozzá.

Azzal kapcsolatban, hogy a Hamász-vezető megölését online közvetítették, a szóvivő hangoztatta, hogy a média minden nap közvetít ilyet, ilyen a technológia fejlettségi szintje.

Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy Szinvár likvidálása valószínűleg nem gyakorol majd befolyást a helyzetre.

„Nem először történnek ilyen drámai események. Mindig találnak cserét, és már találtak is. Úgy tudom, hogy Háled Mesál, aki Iszmail Haníje előtt a Hamászt vezette, most ismét a Hamász élére áll”

– mondta.

Az izraeli hadsereg csütörtökön közölte, hogy likvidálta a Gázai övezetben Szinvart, akit a 2023. október 7-i, Izrael elleni támadás fő szervezőjének és kitervelőjének tartanak. Akkor mintegy 1200 ember vesztette életét, és több mint kétszázat túszul ejtettek. Az izraeli hatóságok szerint egy évvel a támadás után még mindig 101 túsz lehet a Hamásznál, köztük többeket halottnak tekintenek. Különleges műveletekkel és humanitárius erőfeszítésekkel 154 embert sikerült visszaszerezni a Hamásztól, beleszámítva a halott túszokat is.

Két nappal korábbi izraeli légicsapás színhelyén egy macska a dél-libanoni Nabatíjében 2024. október 18-án. A támadásban 16 ember, köztük a polgármester életét vesztette, több mint 52 megsebesült
Forrás: MTI/EPA

A libanoni miniszterelnök országa belügyeibe való nyílt beavatkozással vádolta meg Iránt

Az országa belügyeibe való nyílt beavatkozással vádolta meg Iránt pénteken a libanoni miniszterelnök, majd bekérette Irán bejrúti ügyvivőjét a külügyminisztériumba.

Nadzsib Mikáti közleményében arra a csütörtök esti interjúra reagált, amelyben Mohammad Baker Kalibaf, az iráni parlament elnöke a Le Figaro francia napilapnak azt mondta: Teherán kész lenne tárgyalásokat folytatni Párizzsal egy libanoni tűzszünetről az ENSZ 1701-es határozatának mielőbbi alkalmazásáról. Ez a határozat zárta le 2006-ban az Irán támogatta Hezbollah síita milícia és Izrael közötti egyhónapos háborút, és előírta, hogy Dél-Libanonban a libanoni hadseregen kívül más katonai erő nem tartózkodhat.

A libanoni miniszterelnök meglepetésének adott hangot az iráni parlamenti elnök kijelentése kapcsán, amelyet arra irányuló kísérletnek nevezett, hogy Irán gyámságot gyakoroljon Libanon felett. Ezt ő visszautasította, és magyarázatot vár rá. Kiemelte továbbá, hogy „az ilyen tárgyalások kezdeményezése a libanoni állam feladata. Bejrút minden baráti országgal, köztük Franciaországgal is együttműködik, hogy nyomást gyakoroljanak Izraelre egy mielőbbi tűzszünet elérése érdekében”. Hozzátette, hogy „az iráni parlamenti elnökön kívül a külügyminisztert, Abbász Aragcsit is arra kérte, legyenek megértéssel a minden korábbinál súlyosabb izraeli agresszió alatt álló Libanon helyzetével kapcsolatban”.

A koalíciós kormányának részét képező Hezbollahhal jó kapcsolatot fenntartó Mikáti első alkalommal illette éles kritikával Iránt.

Az ENSZ elítélte Izrael „háborús taktikáját” Ciszjordániában

Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatala (OCHA) pénteken elítélte az izraeli erőknek a megszállt Ciszjordániában alkalmazott „háborús taktikáját”, amely a hivatal közlése szerint egy hét alatt kilenc palesztin életébe került.

Az OCHA továbbá aggodalmának adott hangot az izraeli telepesek palesztinok elleni támadásai miatt az olajfaültetvények őszi szürete alatt, és kiemelte, hogy a telepesek palesztin családok tízezreinek megélhetését sodorják veszélybe.

Az izraeli erők emberi életeket követelő, háborús helyzethez hasonló taktikát alkalmaznak Ciszjordániában, amely aggodalomra ad okot a túlzott erőszak alkalmazása miatt, és tovább növeli az ott élők humanitárius szükségleteit

– mondta az OCHA szóvivője, Jens Laerke egy genfi sajtótájékoztatón.

A szóvivő elmondása szerint október 8. és október 14. között az izraeli erők kilenc palesztint öltek meg az Izrael által megszállt területen, köztük egy gyermeket is. Hozzátette, hogy a megölt embereket az izraeli erők előzőleg azzal vádolták meg, hogy izraeliekre támadtak.

A szóvivő kitért arra is, hogy az izraeli telepesek októberben több tucat esetben támadtak palesztinokra az olajbogyószüret idején. Az OCHA-hoz eljutott jelentésekben egy olyan palesztin nőt is megemlítenek, akit olajbogyószedés közben öltek meg Dzseninben – tette hozzá.

„Rendkívül aggasztó, hogy már nemcsak az embereket, de az olajfaligeteket is megtámadják” – emelte ki Laerke. Elmondása szerint az izraeli telepesek több száz olajfát és facsemetét rongáltak meg, vágtak ki, illetve loptak el.

UNIFIL-szóvivő: az ENSZ békefenntartók maradnak Libanonban

A ENSZ libanoni békefenntartó missziójának (UNIFIL) szóvivője pénteken elítélte az izraeli erők által az utóbbi napokban végrehajtott támadásokat, de leszögezte, hogy Libanonban maradnak.

„Maradnunk kell, bár azt mondták, hogy távozzunk” – mondta a Bejrútból videokapcsolaton keresztül bejelentkezett Andrea Tenenti arra utalva, hogy az izraeli erők kivonulásra szólították fel őket.

A szóvivő „megdöbbentő pusztításról” számolt be a Libanon és Izrael közötti demarkációs vonal, az úgynevezett kék vonal mentén, és azon túl is. Hangsúlyozta, hogy sok falu szenvedett károkat.

Tenenti azt is közölte: egy néhány hónapja végzett vizsgálatuk, annak nyomaira bukkant az egyik bázisuk közelében, hogy az izraeli hadsereg fehér foszfort vethetett be. Hozzátette: az ENSZ Biztonsági Tanácsa tud a történtekről.

A fehér foszfor-lőszerek nem tartoznak a tiltott vegyi fegyverek közé, az izraeli hadsereg dokumentumok szerint füstfüggöny-képzésre, célpontok megjelölésére vagy épületek felgyújtására is használja őket. A nemzetközi egyezmények azonban a lakott területek környékén tiltják a bevetésüket, mert tüzet és súlyos égési sérüléseket okozhatnak.

A szóvivő egy kérdésre válaszolva annak a drónnak a lelövéséről is beszámolt, amely csütörtökön megközelítette a libanoni partok közelében lévő hajójukat. Mint mondta: „a délről érkező drón nagyon, nagyon közel, néhány méteres távolságban körözött a hajó körül”.

HANÍJE, Iszmáíl
2021. március 10-én Gázában készített kép Jahja esz-Szinvárról, a Hamász palesztin iszlamista szervezet egyik vezetőjéről
Fotó: Mohamed Szaber / Forrás: MTI/EPA

Videón a Hamász-vezér életének utolsó pillanatai

Döbbenetes videót osztott meg az izraeli hadsereg (IDF), amelyen Jahja Szinvár, a Hamász palesztin terrorszervezet volt vezérének utolsó percei látható – írja a Magyar Nemzet. Őt tartották a tavaly októberi izraeli mészárlás fő kitervelőjének és Izrael legnagyobb ellenségének. A drónnal rögzített felvételen egy poros ruhájú, csuklyás férfi látható, amint egy karosszékben ül egy lebombázott épületben – az IDF szerint ő Szinvár.

Az IDF ezt követően végzett Szinvárral a Gázai övezet déli részén fekvő Rafah városában egy rajtaütés során.

Az izraeli katonák sokáig nem is tudták, hogy kit öltek meg, csak az egyiküknek feltűnt, hogy a három terrorista áldozat közül az egyik hasonlít a Hamász-vezérre.

Izraeli források szerint Szinvár személyazonosságát fogminták és ujjlenyomatok alapján igazolták.

Ez történt csütörtökön:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában