2023.06.03. 08:06
Ankarába utazott Orbán Viktor
A magyar miniszterelnök részt vesz Recep Tayyip Erdogan, az újraválasztott török elnök beiktatási ünnepségén, amelyre a világ minden tájáról érkeznek elnökök, miniszterelnökök és miniszterek.
Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Recep Tayyip Erdogan török elnök bilaterális tárgyalásuk előtt Ankarában 2023. március 16-án
Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda
Fotó: Benko Vivien Cher
„Recep Tayyip Erdogan hosszú ideje elkötelezett a magyar kapcsolatok fejlesztése mellett. A rendszerváltozás követően sajnos egyik fél sem tartotta a másikat stratégiai partnerének. Ez változott meg 2013-ban, s ennek lendülete azóta is tart” – foglalta össze a Magyar Nemzet megkeresésére Hóvári János, a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) Magyarországi Képviseleti Irodájának vezetője a magyar–török kapcsolatok alakulását az elmúlt években.
A magyar kormányfő elsők között gratulált Erdogan győzelméhez, ami a török sajtóban is futótűzként terjedt. Orbán Viktor telefonon fejezte ki gratulációját, Twitter-oldalán pedig törökül üzente Erdogannak: „Gratulálok, Elnök úr!”.
Orbán Viktor legutóbb márciusban járt Ankarában, akkor a Türk Államok Szervezetének rendkívüli csúcstalálkozóján vett részt. A mai beiktatási ünnepségre több más ország vezetőit és minisztereit várják, emellett Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is szerepel a meghívottak listáján.
Az elmúlt években hatalmas átalakuláson mentek keresztül a magyar–török kapcsolatok – derül ki a Magyar Nemzet cikkéből. Hóvári János a megerősödés jeleként említette például az áruforgalom jelentős megemelkedését mindkét oldalon. „De a mai energiaválság idején talán ennél is fontosabb, hogy Törökország meghatározó lett a Magyarország felé irányuló földgázszállításban. Arról nem is beszélve, hogy a Budapesten tanuló török diákok száma mára több mint ezerre tehető. Ennek jövőt építő ereje van” – szögezte le.
A diplomata, aki 2012 és 2014 között nagykövetként képviselte hazánkat a török fővárosban, arra is felhívta a figyelmet, hogy Erdogan újraválasztása a nemzetközi politika szempontjából is igen fontos.
Újraválasztása stabilizációs erővel bír mind Törökországban, mind a nemzetközi kapcsolatokban
– fogalmazott Hóvári János.
„Az a realista érdekpolitika, amit Ankara követ, nyitottságot jelent minden irányba. Erre van most szükség, mert a háborút be kell fejezni. Ehhez azonban közvetítők kellenek” – foglalta össze a diplomata Törökország szerepét az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, emlékeztetve:
Ankara igyekezett közvetíteni az oroszok és az ukránok között: török részvétellel születtek meg például a fekete-tengeri gabonaexportot lehetővé tévő megállapodások, és több orosz–ukrán tárgyalásnak is otthont adtak a török városok.
Recep Tayyip Erdogant kétfordulós elnökválasztáson választották meg ismét Törökország államfőjének. A május 28-i második körben a hivatalos adatok szerint a voksok 52,18 százalékát sikerült megszereznie, míg az ellenzék által indított közös jelöltre, Kemal Kilicdaroglura a szavazók 47,82 százaléka voksolt.
Az újraválasztott török államfő beiktatási ceremóniájára délután az elnöki palotában kerül sor, majd Recep Tayyip Erdogan ünnepi vacsorán látja vendégül a világ minden tájáról érkezett állami vezetőket. Havasi Bertalan az MTI-vel azt közölte: Orbán Viktor nagyon fontosnak tartotta, hogy eleget tegyen Erdogan elnök személyes meghívásának, mert az ő választási győzelme Magyarország és Európa biztonsága szempontjából is kulcsfontosságú fejlemény.
A miniszterelnök sajtófőnöke emlékeztetett a kormányfő pénteki rádióinterjújára, ahol Orbán Viktor arról beszélt: tragédia lett volna, ha nem Recep Tayyip Erdogan nyeri a török választásokat, mert ellenfele háborúpárti és Soros György embere volt, aki győzelme esetén ráeresztette volna Európára a Törökországban élő négymillió menekültet. Ráadásul ha Törökországban egy Soros György által támogatott vezető lenne, akkor erősen kétséges, hogy az ottani vezetékeken keresztül eljutna-e az orosz gáz Magyarországra.
A Magyar Nemzet teljes cikke ITT olvasható.